ČLÁNOK
Akcie Slovnaftu chce fond predať cez kapitálový trh v máji
18. apríla 2001

Akcie Slovnaftu zo svojho portfólia chce Fond národného majetku SR (FNM) predať prostredníctvom kapitálového trhu v máji tohto roka. Pre agentúru SITA to povedal prezident FNM Jozef Kojda.

Kojda zároveň vylúčil spoločný postup pri predaji s ďalšími štátnymi vlastníkmi akcií Slovnaftu, ktorými sú Reštitučný investičný fond (RIF) a Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Keďže vláda schválila predaj týchto akcií cez kapitálový trh, FNM nemôže vyhlásiť žiadne spoločné výberové konanie ani verejnú súťaž spolu s ďalšími subjektami. „Nemôžem ale vylúčiť, že obdobný postup ako fond v tom istom čase zvolia aj iné subjekty, každopádne to však bude závisieť len na ich vôli,“ dodal Kojda.

Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ úseku pre akvizície a správu kapitálových účastí SPP Juraj Horváth, SPP zatiaľ vzhľadom na plánované založenie akciovej spoločnosti a prebiehajúci proces privatizácie podniku neuvažuje o predaji akcií Slovnaftu už na budúci mesiac. Akcie Slovnaftu by však mal SPP predať ešte pred privatizáciou.

RIF podľa podpredsedu predstavenstva Juraja Minarovjecha plánuje ponúknuť svoje akcie Slovnaftu

v rovnakom čase ako FNM. Dôvodom je možnosť dosiahnuť vyššiu cenu akcií, pokiaľ by ich na kapitálovom trhu kupoval jeden investor. Definitívne však o naložení s akciami rozhodne až predstavenstvo a dozorná rada RIF.

FNM získal späť svoje akcie Slovnaftu minulý týždeň vyplatením repo obchodu s Tatra bankou pri cene 400,78 Sk za kus. Ich predajná cena by však mala byť podľa prezidenta FNM podstatne vyššia. Výnosy z predaja budú použité na výplatu dlhopisov.

FNM v Slovnafte vlastní 7,98 % akcií, SPP 4,5 % akcií a RIF približne 1 %. Maďarská rafinérska a plynárenská spoločnosť MOL je 36,2-percentným vlastníkom spoločnosti. Ďalšími vlastníkmi sú Slovintegra s 28,67-percentným podielom, Bank of New York kontroluje 8,38 %, Chase Nominees Ltd 3,7 % a Slovbena 2,9 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS