ČLÁNOK
Akcie Novitechu sa budú verejne obchodovať na BCPB
11. februára 2003

Akcie spoločnosti Novitech, a.s., Košice sa budúci týždeň stanú voľne dostupnými pre obchodovanie na kótovanom paralelnom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave (BCPB). Novitech sa tak stane prvou konzultačnou a informačno-technologickou spoločnosťou na Slovensku, ktorej akcie budú verejne obchodovateľné na bratislavskej burze, pričom v druhom štvrťroku 2003 plánuje firma vstúpiť aj na medzinárodnú burzu cenných papierov vo Frankfurte. Informovali o tom predstavitelia spoločnosti na pondelkovej tlačovej konferencii.

Novitech uzatvoril ročnú zmluvu na tzv. tvorcu trhu s obchodníkom s cennými papiermi Prvou paroplavebnou. Verejne bude na parkete bratislavskej burzy dostupných 30 % emisie, ktorej celková hodnota je 10 mil. Sk. Vzhľadom na zvýšenie dostupnosti akcií aj pre verejnosť stanovili akcionári spoločnosti nominálnu hodnotu jednej akcie na 1 Sk. Podľa predsedu predstavenstva Novitechu Dušana Lukášika je pritom reálny predpoklad, že cenné papiere v období nasledujúcich troch rokov zdvojnásobia svoju hodnotu.

Akcie Novitechu BCPB prijala už začiatkom januára tohto roku. „Vstup emitenta na burzu je veľmi zložité rozhodnutie, pretože z toho plynie celá rada povinností, neskôr však aj výhody. Spoločnosť sa však výrazne zviditeľní pred investormi a verejnosťou,“ konštatovala generálna riaditeľka BCPB Mária Hurajová. Firma v súvislosti s plánovaným rozširovaním svojich aktivít aj do ostatných regiónov Európy pripravuje vstup aj na frankfurtskú burzu, kde podmienky vstupu emitenta predstavujú mimo iného aj minimálnu trhovú kapitalizáciu 10 mil. eur, pričom minimálny podiel verejne obchodovateľných akcií na emisii nesmie byť nižší ako 25 %.

Novitech dosiahol v minulom roku podľa neauditovaných výsledkov celkové tržby 126,1 mil. Sk, čím prekročil plán o 800 tis. Sk. Napriek tomu, že hrubý zisk spoločnosti bol vlani o vyše 10 mil. Sk nižší, ako stanovoval plán, hodnotí D. Lukášik obchodný rok 2002 za veľmi úspešný. Nedosiahnutie plánovaného výsledku podľa neho spôsobili vyššie náklady na reštrukturalizáciu, ktoré predstavovali 6,4 mil. Sk, pričom ďalšie 4 mil. Sk spoločnosť investovala do jednorazového výskumu a vývoja týkajúceho sa programového vybavenia nového produktu p-Business Ring.

V roku 2003 plánuje spoločnosť dosiahnuť nárast tržieb i zisku. Firma má totiž už v súčasnosti uzavreté kontrakty, ktoré sa budú realizovať v tomto roku, v hodnote približne 80 mil. Sk, a tak by plánované tržby mali dosiahnuť 205 mil. Sk. Vysoká časť tržieb Novitechu sa generuje vďaka projektom informačných systémov v štátnej správe, keď napríklad zmluva s Daňovým riaditeľstvom SR zabezpečuje spoločnosti 20 % z novovytvorenej hodnoty vďaka informačnému systému.

Spoločnosť Novitech a.s., Košice, pôsobí v oblasti vývoja a implementácie rozsiahlych informačných systémov a riadenia projektov. Vznikla v roku 1989 a v súčasnosti zamestnáva priamo vyše 140 vysokokvalifikovaných pracovníkov, pôsobiacich v centrále v Košiciach a špecializovaných dcérskych spoločnostiach po celom Slovensku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

8. 3. 2021

USD 1,187 0,007
CZK 26,417 0,114
GBP 0,857 0,006
HUF 367,190 0,900
CAD 1,504 0,013

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS