ČLÁNOK
Akcie London Stock Exchange verejne obchodovateľné
23. júla 2001

Na svoj vlastný trh uviedla v piatok 20. júla svoje akcie najväčšia burza cenných papierov v Európe, britská London Stock Exchange (LSE). Počas prvého dňa poklesli akcie LSE o viac ako 5 % na 365 pencí z otváracej úrovne 385 pencí.

Kótovaniu akcií LSE predchádzalo valné zhromaždenie, na ktorom akcionári schválili zrušenie ustanovenia, ktoré zakazovalo jednému akcionárovi vlastniť viac ako 4,9 % akcií spoločnosti. Zrušenie obmedzenia bolo nevyhnutnou podmienkou kótovania akcií na riadnom trhu cenných papierov.

Od leta minulého roka až do piatka 20. júla sa dalo s akciami LSE obchodovať na paralelnom trhu prostredníctvom brokerskej spoločnosti Cazenove. V minulom roku pristúpila totiž londýnska burza k procesu tzv. demutualizácie, ktorý obmedzil práva členov na riadení spoločnosti a transformoval burzu na akciovú spoločnosť.

Rozhodnutie o zrušení maximálneho vlastníckeho podielu však londýnsku burzu aj oslabuje, pretože ju vystavuje nepriateľským akvizičným ponukám zo strany jej európskych rivalov.

LSE už bola objektom záujmu v minulom roku, keď sa neúspechom skončila jej plánovaná fúzia s nemeckou burzou cenných papierov Deutsche Börse. Ambiciózny projekt fúzie s Deutsche Börse však zlyhal po tom, ako do procesu vstúpila švédska OM, ktorá predložila nepriateľskú ponuku na kúpu britského trhu.

Deutsche Börse, Euronext, ale aj americký Nasdaq, ktorý nedávno odkúpil paneurópsku elektronickú burzu Easdaq, sú považovaní odborníkmi kapitálového trhu za potenciálnych predátorov londýnskej burzy.

Umiestnenie akcií LSE na verejnom kapitálovom trhu je len jedným z viacerých vstupov na trh, ktoré v tomto roku uskutočnili iní prevádzkovatelia búrz v Európe. Frankfurtská Deutsche Börse tak učinila vo februári a parížsko-bruselsko-amsterdamská Euronext začiatkom júla. Svoj debut na verejnom trhu už majú za sebou aj akcie obchodnej platformy Virt-x, ktorá vznikla fúziou londýnskej spoločnosti Tradepoint a švajčiarskej Swiss Exchange a uviedla svoje akcie na trh v júni.

London Stock Exchange, ktorá začala fungovať ako regulovaný akciový trh v roku 1801, je po burze v Amsterdame druhou najstaršou burzou na svete.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS