ČLÁNOK
Akcie Globtelu sa budú predávať aj na Slovensku
14. septembra 2000

Riadiaci výbor predaja akcií spoločnosti Globtel, a.s. tvorený zástupcami Ministerstva hospodárstva SR, štátom vlastnených akcionárov, spoločnosti France Télécom, Credit Suisse First Boston (CSFB), Lehman Brothers a manažmentu spoločnosti Globtel, schválil 12. septembra štruktúru transakcie predaja časti akcií spoločnosti Globtel. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Eva Güttlerová.

Výbor prijal rozhodnutie, že akcie budú kótované na Burze cenných papierov Bratislava (BCPB) a depozitné certifikáty GDR budú kótované na londýnskej burze (LSE). Približne 95% z celkového 36-percentného podielu akcií spoločnosti Globtel vlastnených štátnymi podnikmi Slovenský plynárenský priemysel, Slovenské elektrárne, Západoslovenské, Stredoslosvenské a Východoslovenské energetické závody bude umiestnených prostredníctvom zahraničných investorov, zvyšných približne 5% prostredníctvom domácich investorov.

„Popri dosiahnutí výnosu z predaja akcií a depozitných certifikátov GDR je hlavným cieľom tejto transakcie tiež stimulovať rozvoj slovenského trhu s cennými papiermi a poskytnúť slovenským občanom a spoločnostiam možnosť získať akcie jednej z vedúcich slovenských firiem,“ uviedla hovorkyňa.

Hlavní koordinátori transakcie sú CSFB a Lehman Brothers, ktorí v spolupráci s Wood&Co. a ING Barings budú zodpovední za medzinárodnú ponuku. Ponuka na domácom trhu bude riadená spoločnosťou Wood&Co. v spolupráci s ING Barings, Tatrabankou, Sláviou Capital a Slovenskou sporiteľňou.

Podľa schváleného harmonogramu sa prvá fáza predaja akcií (predaj depozitných certifikátov GDR zahraničným investorom) očakáva v priebehu jedného až dvoch mesiacov. Podľa dostupných informácií predaju akcií bude predchádzať asi dvojtýždňová road-show, kde budú tieto cenné papiere ponúknuté investorom. Ponuka akcií domácim investorom bude nasledovať bezprostredne po vysporiadaní medzinárodnej časti v druhej fáze IPO. Začiatok obchodovania akcií na bratislavskej burze sa očakáva v novembri.

Spoločnosť Globtel je jednou z dvoch spoločností ponúkajúcich služby mobilnej komunikácie na Slovensku. Jej majoritným 64-percentným akcionárom je France Télécom. V minulom roku dosiahla firma hrubý zisk podľa medzinárodných účtovných štandardov vo výške 800 mil. Sk pri celkových tržbách za predaj tovaru a služieb 5,92 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 2. 2024

USD 1,081 0,001
CZK 25,380 0,049
GBP 0,856 0,000
HUF 387,980 0,300
CAD 1,462 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS