ČLÁNOK
Akcie burzy Euronext sa na verejnom trhu objavia zrejme v júni
17. mája 2001

Paneurópska burza Euronext, ktorá vznikla fúziou parížskej, bruselskej a amsterdamskej burzy, by mala uviesť svoje akcie na verejný kapitálový koncom júna. „Pravdepodobnosť spustenia IPO (Initial Public Offering – prvé uvedenie na verejný trh) je vysoko pravdepodobná,“ potvrdil v stredu agentúre Reuters dôveryhodný zdroj.

Podľa hovorcu burzy budú akcie Euronextu kótované, len čo to umožnia trhové podmienky. Povzbudzujúcim signálom pre Euronext je príklad nemeckej Deutsche Börse, ktorej akcie od ich umiestnenia na verejný trh zaznamenali 15-percentný nárast oproti uvádzacej cene. Euronext, ktorý pôvodne chcel umiestniť vlastné akcie na verejný trh už v máji, plánuje využiť zdroje získané z IPO na posilnenie svojej pozície v procese konsolidácie európskych organizátorov kapitálového trhu.

Najvýraznejšia hrozba pre Euronext spočíva v potenciálnom odkúpení zostávajúceho 50-percentného podielu v medzinárodnom clearingovom centre Clearstream nemeckou Deutsche Börse. „Ak frankfurtská burza ovládne zúčtovací biznis prostredníctvom 100-percentného vlastníctva Clearstream, Euronext by sa mal zamyslieť nad svojím vzťahom k spoločnosti Euroclear,“ uviedol nemenovaný zdroj.

Euronext ovláda prostredníctvom spoločnosti Euroclear France časť majetku clearingového centra Euroclear so sídlom v Bruseli. Luxemburskú spoločnosť Clearstream v súčasnosti kontroluje frankfurtská Deutsche Börse a luxemburský investičný holding Cedel.

Clearingové spoločnosti, funkciou ktorých je zabezpečovať zúčtovanie a vyrovnanie obchodovania s akciami a dlhopismi, majú spravidla vyššie obchodné marže než burzy cenných papierov. Fixné náklady clearingových domov sú vysoké, po vykrytí nákladov sa však dodatočné zvýšenie výkonov prejavuje priamo na raste hospodárskeho výsledku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 1. 2021

USD 1,206 0,006
CZK 26,185 0,022
GBP 0,891 0,001
HUF 360,390 0,400
CAD 1,541 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS