ČLÁNOK
Akcie bánk v strednej a východnej Európe úspešnejšie ako telekomunikačné emisie
17. apríla 2002

Akcie poľskej banky Bank Pekao vytlačili akcie poľskej telekomunikačnej firmy Telekomunikacja Polska (TPSA) z pozície najväčšej východoeurópskej emisie, čo odzrkadľuje celkový regionálny trend, spočívajúci v raste hodnoty akcií bánk a poklese cien akcií telekomunikačných firiem.

Akcie bánk podporujú nižšie úrokové sadzby, zlepšujúce sa hospodárske výsledky a veľmi dobré vyhliadky. Akcie popredných bánk v strednej Európe tak zaznamenali rekordné prírastky, pričom ich ceny sa dostali do blízkosti úrovní cien akcií bánk v Európskej únii (EÚ). Telekomunikačné emisie v regióne však prudko strácajú priazeň investorov. Investori stlačili dole ceny akcií bývalých telekomunikačných monopolov, obávajúc sa tlakov na ich hospodárske výsledky kvôli pomalému rastu v rámci fixných telekomunikačných liniek, silnejúcej konkurencie, obrovským dlhom a vysokým investičným výdavkom.

Cena akcií Českej Spořitelny, ktorá má vedúce postavenie na českom trhu, posilnila v tomto roku takmer o 30 %, pričom cena akcií Komerční banky vzrástla vďaka ambicióznemu reštrukturalizačnému plánu takmer o 80 %. Akcie poľskej banky Pekao zdraželi o 40 % na rekordné maximum. Akcie maďarskej banky OTP zaznamenali podobný rast, pričom minulý týždeň dosiahli nový rekord. Na druhej strane však telekomunikačné emisie ani zďaleka nedosahujú takéto prírastky, pretože popredné telekomunikačné firmy trpia slabými vyhliadkami vlastných hospodárskych výsledkov a ochladeniu priazne voči telekomunikačnému sektoru na svetových trhoch. Cena akcií poľskej TPSA poklesla v tomto roku o 6 %, Český Telecom oslabil o 11 %. Akcie maďarského Matáv síce posilnili o 12 %, avšak zaostali za celkovým trhom. Príčinou tohto vývoja sú aj problémy západných telekomunikačných spoločností.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS