ČLÁNOK
Ak lodenice nezískajú štátom ručený úver, hrozia im problémy
19. augusta 2002

Ak Slovenské lodenice Komárno, a.s., Bratislava (SLKB) nezískajú úver so štátnou zárukou, hrozia im vážne problémy. „Problémy by sa mohli odraziť aj na zamestnanosti v regióne,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa Fondu národného majetku SR (FNM) Tatjana Lesajová.

Fond podľa nej plánuje v podniku zvýšiť základné imanie o 80 mil. Sk. Bez úveru by však lodenice nemohli prefinancovať práce na nových zákazkách, a preto by bol plánovaný postup FNM neefektívny. Z úveru by sa mala financovať výroba minimálne štyroch lodí. S jeho poskytnutím už súhlasilo aj Ministerstvo financií SR, Úverový a záručný výbor vlády a Eximbanka ako poskytovateľ úveru. Proti nemu je však Úrad pre štátnu pomoc.

Dôvody na zamietnutie úveru úradom sa zatiaľ agentúre SITA nepodarilo zistiť. Takúto možnosť však už pred časom avizoval podpredseda Úverového a záručného výboru vlády a súčasne štátny tajomník ministerstva financií Vladimil Podstránsky. Úrad sa totiž doteraz súdi s ministerstvom financií ohľadom predošlej štátnej záruky poskytnutej novým lodeniciam, ktorá už bola splatená. Odmietavé stanovisko úradu označil pred dvoma mesiacmi za paradox aj prezident FNM Jozef Kojda. „Nové lodenice doteraz splatili všetky štátne záruky. Je paradoxom, že práve tento podnik má s poskytnutím ďalších problémy, keď sa schvaľujú garancie podnikom, ktoré mnoho predošlých záruk doteraz nesplatili,“ povedal Kojda.

SLKB vznikli ako vnučka FNM v záujme záchrany komárňanských lodeníc. Nové lodenice rozbehli výrobu v marci minulého roka. Na „staré“ komárňanské lodenice – SLK, vyhlásil Krajský súd v Bratislave koncom marca minulého roku konkurz. Základné imanie SLKB je 1 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS