ČLÁNOK
Ak Grécko z eurozóny odíde, euro skolabuje, tvrdí Varoufakis
9. februára 2015

Ak by Grécko bolo nútené opustiť eurozónu, ďalšie krajiny by nevyhnutne nasledovali a menová únia by sa rozpadla. V nedeľu to vyhlásil grécky minister financií Yanis Varoufakis pre taliansku štátnu televíziu RAI. Grécko odmieta pokračovať v úsporných opatreniach. Varoufakis vyzval na „novú dohodu“ o investičnom programe, ktorý by financovala Európska investičná banka (EIB). „Euro je krehké, je to ako keď staviate domček z kariet – ak odstránite grécku kartu, zvyšné skolabujú,“ povedal minister.

Podľa jeho slov bude eurozóna čeliť fragmentácii a „dekonštrukcii“, ak sa nevyrovná s tým, že Grécko, a nielen Grécko, nie je schopné splácať dlhy. „Varoval by som každého, kto sa strategický chystá odrezať Grécko od Európy, že je to veľmi nebezpečné,“ povedal Varoufakis. „Kto bude po nás ďalší? Portugalsko? Čo urobí Taliansko, ak zistí, že sa nedá vydržať vo zvieracej kazajke úsporných opatrení?“ pýtal sa Varoufakis.

Varoufakis a grécky premiér Alexis Tsipras nezískali od talianskych predstaviteľov počas návštevy krajiny podporu pre vyjednávania o dlhu. Varoufakis však poznamenal, že v zákulisí bola situácia iná. „Talianski predstavitelia, nemôžem povedať, z ktorej inštitúcie, nám vyjadrili podporu. Nemôžu však povedať pravdu, lebo Taliansku tiež hrozí bankrot a boja sa reakcie Nemecka,“ vyhlásil grécky minister financií. „Priznajme si to, dlh Talianska je neudržateľný,“ povedal.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

29. 9. 2020

USD 1,170 0,003
CZK 27,148 0,015
GBP 0,910 0,005
HUF 365,700 1,580
CAD 1,566 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS