ČLÁNOK
Ak Fed nezníži sadzby o 75 bodov, problémy neskončia
19. marca 2001

Hodnota amerického technologického indexu Nasdaq pod 2 000, index Dow Jones pod 10 000. Obe čísla v tom istom týždni a obe ako dôsledok toho istého faktu – nenaplnených očakávaní. Trh očakával a prial si, aby americká centrála banka (Fed) urobila v období od januárového do marcového zasadania jedno mimoriadne znižovanie sadzieb. Ako je dnes, päť dní pred riadnym zasadnutím už viac menej definitívne jasné, FED tak neurobil a neurobí.

Vzniknutý rozpor má dve možné vysvetlenia. Podľa toho optimistickejšieho Fed nevníma situáciu americkej ekonomiky až tak kriticky ako trh, a verí v obrat v už krátkodobom horizonte. Je zrejmé, že v takomto prípade by sa jeden z dvoch zúčastnených mýlil. Očakávať, že sa mýli trh býva často nerozumné, skúsenosť ukazuje, že rovnako nerozumné býva hrať proti Fed.

Existuje však vysvetlenie, pri ktorom môžu mať pravdu trh i americká centrálna banka, je však výrazne pesimistickejšie. Podľa neho Fed neznižuje sadzby rýchlejším tempom preto, že výraznejšie ako trh vníma riziko inflačných tlakov, príznaky ktorých sa už vynárajú v makrodátach posledných týždňov. Koniec koncov nie trh, ale Fed má držanie inflácie v pracovnej náplni.

Poslednou zlou správou v oblasti inflačných tlakov bola nečakaná správa o stave nezamestnanosti, držiacej sa na relatívne veľmi dobrých 4,2 % najmä z európskeho pohľadu. Udržanie nízkej nezamestnanosti však bolo v USA spojené s výrazným, polpercentným nárastom priemernej hodinovej mzdy. A Fed už vyše roka považuje okrem vysokých cien energií, práve pracovný trh za hlavný zdroj potenciálnych inflačných tlakov.

Najbližšie zasadnutie Fed je plánované na 20. marca. Jeho výsledkom bude veľmi pravdepodobne ďalšie znižovanie sadzieb. Možný interval zníženia sa pohybuje od 25 do 75 bodov, stred súčasných očakávaní je zrejme niekde medzi 50 a 75 bodmi. Zdá sa, že pre akciový trh by v súčasnosti zníženie menšie ako 75 bodov bolo zlou správou.

Je pravdepodobné, že ani Fed už nechce ďalšie oslabenie akcií, ktoré by mohlo ohroziť dôveru v dolárové aktíva, balansujúcu gigantický obchodný deficit. Dá sa očakávať, že Fed bude znižovať sadzby o maximum prípustné z pohľadu inflačných tlakov. Rozhodnutie Fed tak bude výrazným vyjadrením toho, či a nakoľko je riziko stagflácie reálne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 10. 2021

USD 1,162 0,003
CZK 25,519 0,014
GBP 0,845 0,002
HUF 361,590 0,950
CAD 1,435 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS