ČLÁNOK
Aj z masla sa dá strieľať
6. júla 2004

Kdesi sa podelo maslo. Nie je to jednoduchá situácia. Policajtku Angelinette Crawford z Tennessee v USA nedostatok vytočil až tak, že na brata Jaisona vytiahla pištoľ. Pretože maslo požičal susedom, musela jesť suchý chlieb. Prežil, lebo bez masla sa žiť dá, hoci sestra Angelinette jeho optimizmus nezdieľala. (Stalo sa to naozaj, aspoň server ananova.com to tvrdí.). Na Slovensku sa ľudia ostreľujú pre iné veci, z masla robia nanajvýš politiku.

V obchodoch je teraz masla málo, lebo výrobcovia ho údajne vyviezli do zahraničia. Ivan Oravec, prezident Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory hovorí, že obchodné reťazce stále tlačia na mliekarne, aby predávali maslo čo najlacnejšie. „Spracovatelia mlieka sa tým dostali do zlej situácie. Keď reťazce neboli ochotné pristúpiť na objektívne ceny, museli mliekarne vyviezť produkciu do zahraničia.“ Mliekári neurobili nič neracionálne. Iba využili príležitosť, čo zvádza k mylnému názoru, že trh funguje aj v poľnohospodárstve. Okrem iného obohatili teóriu o pojem objektívna cena (pravdepodobne ide o admistratívne určenú trhovú cenu).

Kravy na Slovensku dostávajú peniaze aj zo štátneho rozpočtu. Veľmi úspešne možno pochybovať o tom, že daňoví poplatníci sponzorujú Stračenu preto, aby sa jej darilo v zahraničnom obchode. V boji o vyššie dotácie poľnohospodári celkom iste nebudú operovať úspechmi masla na zahraničnom trhu, majú aj dojímavejšie príbehy. Napríklad jar, leto, jeseň a zimu. Európa ich pochopí a keď bude treba pomôže kvótou, smernicou alebo iným nezmyslom.

Slovenskému maslu sa vraj darí v severnom Taliansku, kde ho spotrebujú viac, ako môžu podľa kvót únie vyrobiť. Európskej logike rozum neprekáža.

V rovnakom čase ako zmizlo z obchodov maslo, objavila sa informácia, že na ministerstve pôdohospodárstva sa kedysi šafárilo s dotáciami. Slovenská informačná služba upozornila na podozrenia z korupcie. Zábavný pritom nie je fakt, že na problém prišla tajná služba, ale reakcia poľnohospodárov. Minister vie, že ide diskreditáciu rezortu v čase, keď sa bude rozhodovať o budúcoročnom štátnom rozpočte. Pôdohospodárstvo totiž potrebuje na dotácie o 2,7 mld. korún viac ako navrhuje ministerstvo financií. Určite potrebuje, lebo veď o rok sa možno zadarí vyviezť karotku.

V Tennesee sa kvôli maslu strieľalo z policajnej pištole. Na Slovensku je maslo zbraňou. Všetko dopadlo dobre, tu i tam sú iba trocha trafení.

(písané pre Domino Fórum)


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 11. 2020

USD 1,187 0,004
CZK 26,258 0,053
GBP 0,890 0,001
HUF 361,350 1,140
CAD 1,550 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS