ČLÁNOK


,

Aj vojny majú mená – táto bude dlhá
25. marca 2003

Spojenými štátmi vedený útok na Irak už svojou dlžkou prekonal pozemnú operáciu, ktorá v roku 1991 pocas 100 hodín ukoncila prvú vojnu v Perzskom zálive. Súcasný konflikt v Iraku prekrocil 100 hodín v pondelok o 9.30 hod. bagdadského casu. Americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi staršiemu sa podarilo pred 12 rokmi za 100 hodín pozemnej operácie oslobodit Kuvajt a prinútit iracké jednotky ku kapitulácii. Pre jeho syna to najskôr bude daleko tvrdší oriešok.

„Toto je len zaciatok tažkých bojov,“ varoval George W. Bush obcanov Spojených štátov po tom, ako húževnatý odpor irackých síl zastavil postup amerických vojakov na Bagdad. Vojenská operácia zacala vo štvrtok ráno krátko po pol šiestej miestneho casu (03.30 hod. SEC) raketovým útokom a bombardovaním, pri ktorom sa Americania pokúsili zabit irackého prezidenta Saddáma Husajna. V tej chvíli stáli americké a britské jednotky na južnej irackej hranici, pripravené vstúpit do krajiny.

Na rozdiel od prvej vojny v Perzskom zálive, kde najvyšší velitel amerických vojsk Colin Powell vsadil na drvivú technickú a pocetnú prevahu, v tomto prípade spolieha americké velenie na daleko menšiu vojenskú silu a rýchly úder priamo na Bagdad.

V nedelu sa predvoj spojeneckých jednotiek ocitol 160 kilometrov od irackej metropole, uviedli predstavitelia americkej armády. Húževnatá iracká obrana však spôsobila Americanom straty na životoch – úrady potvrdili devät mrtvych. Najmenej pät vojakov sa dostalo do zajatia. Útociace jednotky preto budú postupovat s väcšou opatrnostou, slúbili americkí velitelia.

Podla vojenských analytikov dospela operácia práve teraz do rozhodujúcej fáze. Pocas niekolkých dní bude jasné, aká úcinná bola stratégia založená na menšej, ale efektívnejšej vojenskej sile a ci nebola naopak príliš riskantná. „Budúcich 72 hodín ukáže, ci sme trochu neprestrelili,“ uviedol analytik televízie MSNBC Dan Goure. Pripomenul, že sa kvôli odporu Ankary stále nepodarilo otvorit severný front z Turecka.

Pocas postupu na Bagdad sa ocitne zhruba 170 tisíc amerických a britských vojakov tvárou v tvár štyrom brigádam najoddanejších Saddámových mužov, 30-tisícovým Republikánskym gardám, ktorým velí mladší Saddámov syn Kusaj.

Po zuby ozbrojené a dobre vycvicené jednotky sú podla irackých predstavitelov odhodlané stretnút sa v boji muža proti mužovi v uliciach Bagdadu. „Budeme bojovat do poslednej kvapky krvi,“ povedal iracký minister obrany Sultán Hášin Ahmad.

V boji sa k Republikánskym gardám zrejme pripoja jednotky Saddám Fedajín (Saddámovi muceníci) pod vedením staršieho prezidentovho syna Udaja. Práve ony v nedelu zastavili postup pechoty amerického námorníctva cez rieku Eufrat v blízkosti mesta Násiríja.

Podla špecialistu na irackú armádu a bývalého analytika CIA Kennetha Pollacka môžu mat jednotky Fedajín až 100 tisíc mužov. Títo vojaci bývali „zvláštnym hybridom nájomných zabijakov a brigád kamikadze“, ale v posledných niekolkých rokoch dostali kvalitnú výzbroj a špeciálny výcvik a je potrebné s nimi pocítat, uviedol nedávno Pollack. Samotného Saddáma Husajna navyše bráni asi 2 tisíc príslušníkov Prezidentskej gardy, ktorí pochádzajú z prezidentovho kmena Abú Násir z okolia mesta Tikrit.

Koalicná 700-tisícová armáda, ktorá v roku 1991 previedla operáciu „Púštna búrka“, sa s týmto „tvrdým jadrom“ irackých vojsk nikdy nestretla. Jej ciele boli daleko skromnejšie – vyhnat Saddáma Husajna z okupovaného Kuvajtu.

Po 38 hodinách tažkého bombardovania sa vtedy iracká defenzíva rozpadla, ked sa pozemné spojenecké jednotky dali do pohybu. Iracký prezident nariadil ústup z Kuvajtu iba 49 hodín od zaciatku pozemnej operácie.

Jednotky Republikánskych gárd síce z casu na cas do bojov zasiahli, väcšina generálov sa však sústredila na ústup, ktorý im spojenci k svojej neskoršej lútosti umožnili. Prezident George Bush starší nariadil koniec operácie už po 100 hodinách, aj ked vtedajší velitel spojeneckých síl Norman Schwrzkopf požadoval pät dní. Akú nálepku si vyslúži vojna vedená Bushovým synom, je zatial vo hviezdach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 1. 2021

USD 1,210 0,003
CZK 26,125 0,036
GBP 0,886 0,005
HUF 357,380 1,140
CAD 1,538 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS