ČLÁNOK
Aj vláda preferuje mimosúdne urovnanie s majiteľmi Nafty Gbely
2. júla 1999

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní uložila Ministerstvu hospodárstva (MH) SR rokovať s vlastníkmi akcií Nafta Gbely a Nafta Trade v záujme dohodnúť sa na mimosúdnom urovnaní do 7. júla. V prípade úspechu sa uvažuje o navýšení základného imania Nafty Gbely Slovenským plynárenským priemyslom maximálne o 1,5 mld. Sk. Pre agentúru SITA to potvrdil zdroj blízky vláde. Následne je na 8. júla plánované mimoriadne valné zhromaždenie Nafty Gbely.
V prípade, že sa nepodarí realizovať mimosúdne riešenie vrátenia akcií, majú zainteresované inštitúcie hľadať alternatívne riešenia získania vplyvu štátu nad spoločnosťami skupiny Nafty Gbely. Kabinet tiež uložil podpredsedovi vlády pre legislatívu Ľubomírovi Fogašovi predložiť do 7. júla návrh legislatívneho riešenia prípadu Nafty osobitným zákonom. Minister hospodárstva Ľudovít Černák na utorkovej tlačovej konferencii nevylúčil v krajnom prípade ani zoštátnenie Nafty na základe osobitnej právnej normy. Takýto postup, ako v utorok uviedol, umožňuje Ústava SR v odôvodnených prípadoch národného záujmu za úhradu. Ministerka privatizácie má prispieť k riešeniu kauzy Nafty Gbely doplnením novely zákona o veľkej privatizácii, aby bolo možné zmeniť alebo zrušiť privatizačné rozhodnutie vlády.
Vláda v stredu vyzvala prezidenta Fondu národného majetku (FNM) Ľudovíta Kaníka a viceprezidenta Ľudovíta Sklenára, aby odstúpili kvôli neúspechu v kauze Nafta Gbely. V uznesení kabinet konštatoval, že konanie FNM pri opätovnom získaní akcií Nafty Gbely od podnikateľa Vladimíra Poóra bolo neprofesionálne. Prezident fondu zdôraznil, že je pripravený podať demisiu pokiaľ vláda prizná, že jej požiadavka na jeho odstúpenie kvôli kauze Nafta Gbely je čisto politickou záležitosťou a že fond ani on osobne neurobili chybu. Ľ. Kaník naďalej trvá na dôslednom vyšetrení krokov zainteresovaných inštitúcií. V stredu aj minister Černák vyhlásil, že je pripravený podať demisiu do vyriešenia kauzy.
O zodpovednosti v kauze Nafta, ktorá sa dostala do popredia po predaji Aradu Vladimírom Poórom americkej Cinergy Corp. minulý týždeň, rokovala vláda za zatvorenými dverami takmer tri hodiny. Podkladom bol tajný materiál predložený premiérom Dzurindom, ktorý mal dokazovať neprofesionalitu predstaviteľov FNM. Napriek očakávaniu kabinet neodporučil parlamentu odvolať Kaníka a Sklenára, premiér však nevylúčil, že tak môže o týždeň urobiť, ak sami neodídu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 6. 2022

USD 1,039 0,013
CZK 24,739 0,000
GBP 0,858 0,006
HUF 397,040 2,760
CAD 1,343 0,009

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS