ČLÁNOK
Aj v SKB prišiel konkurzný správca o funkciu
16. júla 2001

Konkurzný správca skrachovanej Slovenskej kreditnej banky, a.s. (SKB) Juraj Tomášek nebude môcť ďalej pokračovať vo svojej funkcii. Predsedníčka Krajského súdu v Bratislave Mária Šramková totiž rozhodla o jeho vyčiarknutí zo zoznamu správcov konkurznej podstaty bratislavského súdu. Znamená to, že J. Tomášek nemôže pôsobiť ako konkurzný správca v SKB, ani v iných zbankrotovaných podnikoch, a súdy budú musieť ustanoviť nového správcu.

Podľa J. Tomáška je rozhodnutie o vyškrtnutí zo zoznamu správcov nezákonné. „Vyčiarknutie zo zoznamu môže navrhnúť výlučne Slovenská advokátska komora, ktorá však takýto návrh nepodala. Navyše sú dôvody nepodložené, nezakladajú sa na pravde a svedčia o neznalosti problematiky zo strany krajského súdu,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré J. Tomášek poskytol agentúre SITA. Podľa neho nekompetentný postup súdu „vnáša medzi veriteľov a zamestnancov SKB právnu neistotu a vytvára priestor pre znehodnocovanie majetku banky“. Vyčiarknutý správca sa preto chce domáhať odstránenia „protiprávneho stavu“.

J. Tomášek nie je jediným správcom konkurznej podstaty v skrachovanej banke, ktorého súd vyškrtol zo zoznamu správcov. Predsedníčka bratislavského krajského súdu M. Šramková podobne rozhodla aj o správcovi AG Banky Bernardovi Ondrejkovi. Ako dôvod označila jeho nekompetenentný postup v konkurze AG Banky.

Postup konkurzných správcov i súdov v prípade skrachovaných finančných ústavov AG Banky, SKB a Dopravnej banky kritizoval Fond ochrany vkladov. Tajný materiál, ktorý má fondu uľahčiť uplatňovanie svojich veriteľských práv voči správcom konkurznej podstaty, prerokovala v stredu vláda. Ministerstvo spravodlivosti už skôr priznalo, že v prípade konkurzov skrachovaných bánk postupovali pochybne i samotní sudcovia. Proti jednému sudcovi už ministerstvo podalo trestné oznámenie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS