ČLÁNOK
Aj Európska únia sa rozhodla, že zavedie dovozné clá na oceľ
26. marca 2002

Časť odvetných opatrení EÚ sa má napríklad týkať motocyklov Harley-Davidson, ktoré sa vyrábajú vo Wisconsine, ale aj pomarančových džúsov z Floridy, teda zo štátu, ktorý sa stal kľúčovým pre víťazstvo Georgea Busha v ostatných prezidentských voľbách

Nielen USA, ale aj EÚ sa obáva importu „lacnej“ ocele. Jednotlivé členské štáty sa chcú vyhnúť tomu, aby sa na ich trhy dostávala oceľ „presmerovaná“ zo Spojených štátov, a preto sa rozhodli, že uvalia dovozná clá v rozpätí od 14,9% do 26%.

Tieto odvetné opatrenia sa majú oficiálne oznámiť v stredu s tým, že sa uvedú do praxe začiatkom apríla.

Americké importné clá, ktoré sú v platnosti od 20. marca a ich rozpätie je 8%-30%, môžu poškodiť európskych producentov ocele čiastkou 2,1 miliardy dolárov v priebehu jediného roka.

V oficiálnom vyhlásení Európskej komisie sa uvádza, že odvetné opatrenia EÚ majú „fungovať“ minimálne šesť mesiacov.

Hovorca EK Anthony Gooch dodal, že nové tarify postihnú iba dve pätiny ocele importovanej do Európy.

Veľmi citlivou otázkou sa môžu stať aj ďalšie dovážané položky, ktoré sa pravdepodobne stanú súčasťou európskych odvetných opatrení.

Ide totiž o produkty, ktoré sa vyrábajú v oblastiach politicky dôležitých pre prezidenta USA Georgea Busha.

Práve táto časť protiopatrení EÚ by mohla motivovať Spojené štáty, aby zmenili svoje pôvodné rozhodnutie.

Má ísť napríklad o motocykle Harley-Davidson, ktoré sa vyrábajú vo Wisconsine, ale aj o pomarančové džúsy z Floridy, teda zo štátu, ktorý sa stal kľúčovým pre víťazstvo Georgea Busha v ostatných prezidentských voľbách.

Denník Wall Street Journal včera poznamenal, že Bush si chcel rozhodnutím o dovozných clách získať podporu producentov ocele v oblastiach ako Pennsylvania, čo je veľmi dôležité najmä v rámci kampane pred doplňujúcimi voľbami do Kongresu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS