ČLÁNOK
AIG má v rokovaniach o Globteli do piatka exkluzivitu
14. februára 2001

Prvá etapa rokovaní s finančnou spoločnosťou AIG, ktorá má záujem o kúpu 36-percentného balíka akcií Globtelu, a.s. by sa mala uzavrieť do piatka. Dovtedy má tento záujemca exkluzivitu na rokovania. Pre agentúru SITA to v stredu uviedol minister hospodárstva Ľubomír Harach. „Máme aj ďalšie ponuky, ktoré sú možno z finančného hľadiska celkom lukratívne. Zatiaľ je naším partnerom na rokovaniach AIG. Dodržíme exkluzivitu, ktorú sme prisľúbili,“ dodal minister.

Záujem o kúpu 36-percentného balíka energetických spoločností v najväčšom slovenskom mobilnom operátorovi, spoločnosti Globtel, a.s. má konzorcium finančných investorov vedené investičným fondom v správe poisťovacej skupiny AIG. Ministerstvo hospodárstva rokuje s týmto konzorciom o priamom predaji akcií najväčšieho slovenského mobilného operátora od decembra minulého roka. Finančný poradca pre celú transakciu Credit Suisse First Boston (CSFB) totiž v závere minulého roka neodporučil umiestniť akcie Globtelu na verejnom trhu formou IPO kvôli nevýhodnej situácii na svetových telekomunikačných trhoch. Uvažovalo sa, že 5 % celej tranže sa umiestni na Burze cenných papierov v Bratislave a zvyšná časť na londýnskej burze.

Majoritným, 64-percentným vlastníkom Globtelu je France Telecom. V minulom roku vykázal zisk pred zdanením, odpismi a úrokmi (EBITDA) vo výške 2,715 mld. Sk. Výnosy spoločnosti za predaj tovaru a služieb predstavovali 7,487 mld. Sk. V súčasnosti má viac ako 650 tisíc aktívnych zákazníkov a disponuje tak 56-percentným trhovým podielom. Tri štvrtiny zákazníckej bázy patria k vysokovýnosovej skupine zákazníkov so štandardnými užívateľskými programami. Koncom roka by mal počet aktívnych zákazníkov Globtelu dosiahnuť 900 tisíc osôb.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS