ČLÁNOK
Agentúra Standard & Poor’s potvrdila rating EuroTelu
4. augusta 2000

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) spoločnosti EuroTel Bratislava, a.s. (EuroTel) potvrdila úverový rating na stupni „B“ po tom, čo nemecká spoločnosť Deutsche Telekom (DT) získala 51-percentný podiel v Slovenských telekomunikáciách (ST). Výhľad ratingu zostáva naďalej pozitívny.

Nemecká spoločnosť navýšila v piatok kapitál ST na 26,3 mld. Sk a ukončila tak proces privatizácie podniku. Deutsche Telekom vďaka transakcii nepriamo vlastní v EuroTeli 25,5-percentný podiel a zároveň získal tri z piatich miest v správnej rade firmy. Standard & Poor’s hodnotí v prípade EuroTelu transakciu ako mierne pozitívnu za predpokladu, že DT bude mať vplyv na operačný manažment podniku. Zo strednodobého hľadiska agentúra predpokladá, že finančný profil mobilného operátora zostane naďalej slabý, pričom tento fakt má podľa nej naďalej rozhodujúci vplyv na celkové hodnotenie. Finančný profil by sa podľa agentúry dokonca mohol zo strednodobého hľadiska zhoršiť kvôli investíciám podniku do ďalšieho rastu. Okrem toho, EuroTel naďalej čelí značnému riziku z vývoja výmenných kurzov.

Ako ďalej agentúra dodala, jej hodnotenie EuroTelu odráža relatívne silné postavenie firmy na zatiaľ nevyzretom, ale expandujúcom slovenskom trhu mobilnej komunikácie, ako aj postup nového manažmentu, ktorý zlepšil konkurencieschopnosť spoločnosti. EuroTel dosiahol v prvom štvrťroku 2000 zisk pred zdanením, úrokovými nákladmi a odpismi (EBITDA) 395,8 mil. Sk, čo pri porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje až 91-percentný nárast.

EuroTel Bratislava je jednou z dvoch spoločností na slovenskom trhu, ktoré ponúkajú služby mobilnej komunikácie a dátovej siete. Majoritných 51 % akcií spoločnosti vlastnia Slovenské telekomunikácie, a.s. 49-percentný balík patrí spoločnému podniku Bell Atlantic Corporation a MediaOne Group, Inc, spoločnosti Atlantic West B.V. Spoločnosť na Slovensku prevádzkuje siete GSM 900, GSM 1800 a NMT 450, pričom jeho licencie exspirujú približne v roku 2011.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 6. 2023

USD 1,076 0,007
CZK 23,657 0,030
GBP 0,859 0,001
HUF 371,360 0,940
CAD 1,444 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS