ČLÁNOK
Agentúra S&P znížila rating Turecka po prudkom páde líry
25. februára 2001

Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila v piatok rating Turecka zo stupňa „B+“ na „B“ z dôvodu prudkého znehodnotenia tureckej meny, ktorá ohrozuje krehký turecký bankový sektor ako aj program dezinflácie. Ten realizuje Turecko v súčinnosti s Medzinárodným menovým fondom (MMF). S&P znížila hodnotenie tureckých dlhodobých záväzkov a záväzkov denominovaných v cudzej mene z „B+“ na „B“ a takisto znížila rating krátkodobých záväzkov zo stupňa „B“ na „C“. Agentúra v rámci svojho programu Creditwatch ponechala dlhodobý rating Turecka na negatívnom stupni, no zároveň oznámila, že krátkodobý rating krajiny bol z programu Creditwatch vyňatý. Podľa S&P zníženie ratingu reflektuje finančnú krízu, ktorá spôsobila kolaps v systéme verejných financií a v bilancii komerčných bánk. Agentúra oznámila, že rating môže byť ďalej znižovaný, ak kríza, ktorá začala verejným sporom medzi tureckým prezidentom a premiérom v pondelok, bude pokračovať.

Rýchla dohoda s MMF na novom programe reforiem, ktorá pomôže posilniť dôveru trhov v tureckú vládu, by mohla podporiť súčasné ratingy, oznámila agentúra S&P. Výkonný riaditeľ S&P Konrad Reuss vo štvrtok uviedol, že bezprostrednou príčinou zníženia ratingu bolo zavedenie plávajúceho výmenného kurzu tureckej líry a zanechanie fixného kurzu, ktorý bol súčasťou programu dezinflácie zabezpečovaného v spolupráci s MMF. Vo štvrtok znížila rating tureckých záväzkov v domácej mene zo stupňa „BB“ na „B+“ aj agentúra Fitch, ktorá zároveň oznámila, že môže potenciálne znížiť aj súčasný rating „BB-“ na záväzky v cudzej mene. Agentúra Moody’s Investors Service zrevidovala v stredu vyhliadky Turecka na stupeň B1, z pozitívnych na stabilné. Všetky ratingy umiestnili Turecko do stredu špekulatívneho pásma, pričom rating agentúry Fitch „BB-“ je najlepší z troch realizovaných.

Turecko sa rozhodlo zaviesť plávajúci režim pre líru v snahe zastaviť finančnú krízu, ktorá krajine spôsobila únik miliónov dolárov. Krízu vyvolal v pondelok verejný konflikt medzi premiérom Bulentom Ecevitom a prezidentom Ahmetom Necdetom Sezerom, ktorý vznikol pri rokovaní politických a armádnych lídrov ohľadne deľby moci a otázok korupcie. Turecká líra stratila od spustenia plávajúceho režimu oproti americkému doláru 43 % svojej hodnoty. Agentúra S&P v piatok oznámila, že zníženie ratingu môže viesť k zvýšeniu verejného dlhu z dôvodu vyšších nákladov na jeho splácanie. Takisto hrozí prudký nárast strát v jedenástich bankách, ktoré podliehajú kontrole Fondu pre poistenie vkladov (SDIF). „Reštrukturalizácia a predaj týchto bánk budú omnoho zložitejšie. Verejný dlh bude ďalej narastať, ak viaceré banky skrachujú a budú prevzaté inštitúciou SDIF,“ uviedla agentúra S&P. Agentúra ďalej skonštatovala, že záväzok vlády prevziať a plniť záväzky ktorejkoľvek tureckej banky, môže byť nákladný, vzhľadom na výrazné znehodnotenie tureckej meny a vysoké úrokové miery. Ako uviedol nemenovaný zdroj, turecká vláda plánuje výmenu niektorých ekonomických úradníkov na kabinetnej úrovni v snahe zmeniť spôsob riadenia národného hospodárstva.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS