ČLÁNOK
Agentúra S&P znížila rating Deutsche Telekom
9. apríla 2002

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) znížila rating dlhodobých záväzkov nemeckej telekomunikačnej spoločnosti Deutsche Telekom na BBB+ z úrovne A-. Agentúra prehodnotila stratégiu telekomunikačnej firmy zameranú na redukciu dlhu po februárovom kolapse plánovaného predaja káblových aktív v hodnote 5,5 mld. eur americkej firme Liberty Media.

Spoločnosť Deutsche Telekom plánovala použiť očakávané príjmy z predaja aktív na redukciu svojho obrovského dlhu, avšak predaj zablokovali nemecké úrady kvôli údajnému porušeniu protimonopolných zákonov.

Agentúra S&P oznámila, že kolaps plánovaného predaja, ako aj oddialenie umiestnenia časti akcií mobilnej divízie T-Mobile na trhu na neurčitú dobu, ktoré malo firme priniesť aspoň 10 mld. eur, znamená, že Deutsche Telekom nebude schopná zredukovať v tomto roku svoju zadlženosť v takom rozsahu, aby si udržala rating A-.

Spoločnosť Deutsche Telekom, ktorá mala na konci minulého roku dlh vo výške viac ako 62 mld. eur, 18. marca oznámila, že konečný termín na redukciu svojho dlhu na 50 mld. eur oddialila o jeden rok na koniec roku 2003. Taktiež znížila dividendu o 40 % a zredukovala plánované kapitálové výdavky. Agentúra S&P potvrdila rating krátkodobých záväzkov firmy Deutsche Telekom A-2 a ratingový výhľad označila za stabilný, čo znamená, že nepredpokladá ďalšie znižovanie ratingov. Rating firmy Deutsche Telekom sa dostal do spodných úrovní investičnej oblasti, pričom sa nachádza iba tri body nad špekulatívnou oblasťou. Konkurenčná agentúra Moody’s Investors Service znížila rating firmy Deutsche Telekom 28. marca na Baa1, pričom agentúra Fitch Ratings potvrdila rating 26. marca na A-, avšak výhľad označila za negatívny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 6. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 24,898 0,012
GBP 0,845 0,001
HUF 397,390 1,050
CAD 1,470 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS