ČLÁNOK
Agentúra S&P zhoršila ratingové hodnotenie Grécka a Portugalska
29. marca 2011

 Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila v utorok rating dlhodobých záväzkov Grécka na BB- zo stupňa BB+. Rating zároveň ponechala v procese revízie s možnosťou jeho ďalšieho zníženia. Agentúra tiež začala proces revízie krátkodobého ratingu Grécka s možnosťou jeho zníženia. „Zhoršenie ratingu odráža náš názor na záverečné stanovisko Európskej rady po stretnutí, ktoré sa konalo 24. až 25. marca. Stanovisko potvrdzuje predchádzajúce očakávania agentúry, že jednou z možných podmienok požičiavania si z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) bude reštrukturalizácia dlhu,“ povedal Marko Mrsnik, úverový analytik Standard & Poor’s.

Agentúra zároveň pozoruje zvyšujúce sa riziko plynúce z rozpočtovej pozície Grécka. Vláda nedávno zverejnila predbežné údaje o rozpočte za rok 2010, ktoré naznačujú, že minuloročný schodok môže prevýšiť cieľovú úroveň 9,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). „A čo viac, domnievame sa, že vláda neznížila výdavky dostatočne na to, aby zabránila ďalšiemu rastu deficitu v roku 2011,“ uvádza agentúra.
Standard & Poor’s tvrdí, že kvôli ďalším chýbajúcim opatreniam na zníženie deficitu vláda pravdepodobne nesplní cieľ rozpočtového deficitu pre tento rok na úrovni 7,5 % HDP. Agentúra Standard & Poor’s ďalej prognózuje, že dlh gréckej vlády, ktorý by mal za minulý rok dosiahnuť 144 % HDP, bude rásť aj ďalej a maximum na úrovni 160 % HDP dosiahne v roku 2013.

Zníženie ratingu Portugalska odráža názor agentúry na záverečné stanovisko Európskej rady po stretnutí, ktoré sa konalo 24. až 25. marca. Stanovisko potvrdzuje predchádzajúce očakávania agentúry, že jednou z možných podmienok požičiavania si z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) bude reštrukturalizácia dlhu.

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila v utorok rating dlhodobých záväzkov Portugalska na stupeň BBB- z úrovne BBB a tiež rating krátkodobých záväzkov na A-3 zo stupňa A-2. Agentúra zároveň ukončila proces revízie ratingov Portugalska s možnosťou ich zníženia, ktorý začala 30. novembra 2010. Výhľad ratingov krajiny je negatívny. Zníženie ratingu odráža názor agentúry na záverečné stanovisko Európskej rady po stretnutí, ktoré sa konalo 24. až 25. marca tohto roku. Stanovisko potvrdzuje predchádzajúce očakávania agentúry, že jednou z možných podmienok požičiavania si z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) bude reštrukturalizácia dlhu.

Podľa agentúry Standard & Poor’s vysoký deficit bežného účtu, ktorý Portugalsko nahromadilo počas posledných desiatich rokov, zapríčinil, že krajina stále vykazuje značnú čistú zahraničnú zadlženosť. Agentúra očakáva, že do roku 2014 hrubý zahraničný dlh krajiny bude každý rok prevyšovať príjmy bežného účtu o 500 % a hrubé finančné požiadavky budú vyššie než príjmy bežného účtu o 200 %. Tieto finančné požiadavky tak pravdepodobne prinútia Portugalsko, aby požiadalo o čerpanie prostriedkov z Európskeho mechanizmu finančnej stability (EFSF) a v roku 2013 využilo prostriedky trvalého mechanizmu ESM, ktorý EFSF nahradí.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS