ČLÁNOK
Agentúra Fitch potvrdila rating USA s negatívnym výhľadom
30. júna 2013

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila rating USA na stupni AAA a ponechala mu negatívny výhľad. Podľa agentúry negatívne na rating USA pôsobí stále rastúci dlh, v dôsledku čoho je ekonomika krajiny náchylnejšia na šoky. Potvrdenie ratingu odzrkadľuje silné ekonomické a úverové základy. Ďalšie prehodnotenie ratingu agentúra skončí do konca tohto roka. „Výhľad zostáva negatívny v dôsledku pretrvávajúcej neistoty týkajúcej sa ďalších opatrení na zníženie deficitu, ktoré sú potrebné na zníženie zadlženosti vlády v strednom a dlhodobom horizonte,“ uvádza agentúra Fitch vo svojom stanovisku.

  Agentúra na americkej ekonomike pozitívne hodnotí jej diverzitu, mimoriadnu flexibilitu v oblasti monetárnej politiky a výmenného kurzu, postavenie amerického dolára ako globálnej rezervnej meny a rovnako tiež hĺbku a likviditu finančného systému. „Ekonomické oživovanie naberá na sile, a to vďaka tomu, že riziká súvisiace s oddlžovaním súkromného sektora sa zmierňujú. Zotavovanie podopiera oživenie na trhu s obytnými nehnuteľnosťami a postupný pokles nezamestnanosti,“ uvádza ďalej agentúra.

Konkurenčná ratingová agentúra Standard & Poor’s, ktorá v auguste 2011 znížila rating USA na AA+ zo stupňa AAA, zlepšila 10. júna ratingový výhľad krajiny na stabilný z negatívneho. Ako dôvod uviedla zlepšujúci sa ekonomický a fiškálny výhľad. Zmiernila sa tak hrozba zníženia ratingu USA v krátkodobom horizonte. Posledná z trojice hlavných ratingových agentúr Moody’s Investors Service hodnotí od augusta 2011 rating USA na stupni AAA s negatívnym výhľadom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 9. 2020

USD 1,167 0,004
CZK 27,133 0,026
GBP 0,905 0,008
HUF 364,120 0,960
CAD 1,562 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS