ČLÁNOK
AG Banke hrozí odňatie licencie
24. novembra 1999

„Z údajov k 30. septembru vidíme, že výsledky sa zhoršujú. Ak sa to potvrdí aj ku koncu roka, budeme musieť konať,“ povedal na adresu AG Banky, a. s., Nitra pre najnovšie vydanie týždenníka Trend riaditeľ úseku bankového dohľadu Národnej banky Slovenska (NBS) Tibor Kašiak, „Je to na akcionároch. Ak nevedia alebo nechcú situáciu riešiť, bankový dohľad bude musieť prijať primerané opatrenia,“ dodal.
NBS zvažuje použiť v prípade AG Banky všetky varianty, „vrátane odobratia bankovej licencie“, spresnil pre Trend riaditeľ odboru dohliadok na diaľku NBS Ján Tencer.
Nepriaznivú situáciu v AG Banke potvrdila minulý týždeň aj ministerka financií SR Brigita Schmögnerová, ktorá pripustila, že u úložiek Investičného fondu PSIPS, a. s., Banská Bystrica v nútenej správe sa podarilo vybrať len malú časť.
AG Banka vznikla v roku 1997 prevzatím slovenskej pobočky Agrobanky. Neskôr kúpila aj pobočky dvoch ďalších českých bánk – Banky Haná a Moravia banky. Až 95 % klasifikovaných pohľadávok pochádza z Agrobanky, povedal pre Trend generálny riaditeľ AG Banky Peter Jaďuď. Kúpa Agrobanky bola nevýhodná a AG Banka stále verí, že sa jej podarí uplatniť si nároky voči českej strane vo výške 2,5 mld. Sk.
Akcionármi, ktorí sa zložili na kúpu slovenskej časti Agrobanky, boli Nafta, Slovakofarma, Biotika a Severoslovenské celulózky a papierne. Za nimi stáli Podnikateľské skupiny z Trnavy a Košíc. So zámerom predať banku do zahraničia neskôr pribrali podnikateľov z trenčianskej skupiny, ktorí sú však pri výkone akcionárskych práv pasívni.
Akcionári AG Banky zatiaľ nesplnili opakované sľuby o zvýšení základného imania. Naposledy pre Trend tvrdili, že zvýšia základné imanie vkladom nešpecifikovaných nehnuteľností.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2024

USD 1,083 0,003
CZK 24,748 0,066
GBP 0,852 0,003
HUF 388,050 2,620
CAD 1,481 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS