ČLÁNOK
AB je proti poskytovaniu hypoúverov len na sociálne bývanie
18. augusta 2003

Asociácia bánk (AB) považuje za nevhodné, že okrem Štátneho fondu pre podporu bývania by mala za takmer rovnakých podmienok fungovať aj podpora štátu pre hypotekárne úvery. Uvádza sa to v stanovisku AB. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) totiž navrhuje v budúcnosti poskytovať bonifikáciu k hypotekárnym úverom len pre účely sociálneho bývania. Dôvodom tohto pripravovaného kroku ministerstva má byť výrazný pokles úrokových sadzieb v porovnaní od začiatku poskytovania hypoúverov.

Klienti bánk však podľa AB už majú skúsenosti so súčasným systémom štátnej bonifikácie hypoúverov. „V poslednom období sa významne zvýšili ich vedomosti o podkladoch, ktoré banky vyžadujú, o zabezpečení úveru na bývanie, o praktickom fungovaní štátnej bonifikácie a podobne,“ konštatuje výkonný riaditeľ AB Vladimír Valach. Pokiaľ by parlament návrh novely schválil, skomplikovala by sa podľa AB situácia občana, ktorý už dobre pozná podmienky pri získaní štátneho príspevku pre hypotekárny úver.

MVRR navrhuje v budúcnosti poskytovať bonifikáciu k hypotekárnym úverom len pre byty s limitovanou podlahovou plochou a občanom s určitým príjmom domácnosti. V oblasti hypoúverov ministerstvo navrhuje upraviť podmienky pre poskytovanie štátneho príspevku tak, aby nárok na štátny rozpočet nepresiahol ročne 1 mld. Sk. Schválenie bonifikácie by malo byť taktiež obmedzené len do určitej hodnoty bytu, čo znamená, že limitom investície na obstaranie bývania bude 2,5 mil. Sk. Minister financií by mal do 30. septembra pripraviť novelu zákona o bankách, na základe ktorej by mal štátny príspevok k hypotekárnym úverom smerovať do oblasti sociálneho bývania a rozvoja nájomného bývania v súkromnom sektore.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS