ČLÁNOK
….a Fénix ostal popolom
30. augusta 2001

Národná banka Slovenska je pripravená požičať Fondu na ochranu vkladov. Bude to potrebovať, pretože na vyplatenie zhruba 11 miliárd korún chránených vkladov v Devín banke, ktorá je v nútenej správe chýba fondu práve 11 miliárd. Nie je jasné prečo centrálna banka požičiava peniaze, keď prinajmenšom veľkú časť „sekery“ má sama na svedomí a mala by ich zaplatiť zo svojho.

Príbehom Devín banky si bankový dohľad nepolepšil. Útechou môže byť len skutočnosť, že ani nestratil na prestíži, lebo skoro žiadnu nemal. Možno, že bankový dohľad nezasiahol, lebo ctil zaľúbenie vlády do tohto bankového domu. Devín banka totiž získala skvelý „kšeft“ v podobe zmluvy s ministerstvom financií o deblokácii ruského dlhu. Ministerka financií Brigita Schmögnerová žiadala, aby sa táto otázka neposudzovala z politického, ale z odborného hľadiska. Vedela čo hovorí, lebo aj vtáky menej inteligentné ako vrabce čvirikali o zmojkaní Strany demokratickej ľavice a Devín banky. Ministerka však nepriamo a asi aj nechtiac vyzvala bankový dohľad, aby si plnil povinnosti. Bankoví úradníci sa radšej započúvali do tvrdenia, že časť politickej scény na Slovensku chce na oblohe radšej vidieť zatmenie mesiaca ako vychádzajúce slnko. Ani slnku sa nemusí všetko podariť.

Dôvodom na rázny zásah nebola ani skutočnosť, že pred rokom Devín banka už na pokraji krachu stála a niekoľkokrát po sebe nenaplnila povinné minimálne rezervy. V nebankárskej reči to znamená, že banka nemala peniaze. Obstarala si ich od klientov ponukou, ktorá sa „nedala“ odmietnuť. Úrokové sadzby Devín banky postavili ostatné ústavy do pozície trochárov. Okrem takmer dvojnásobných úrokov rozdávala banka autíčka, dovolenky….

Jedno zo základných pravidiel ekonómie hovorí, že žiaden obed nie je zadarmo. Účet za menu Devín banky bude vysoký. Z Fondu na ochranu vkladov sa tak stáva závodná jedáleň, na prevádzku ktorej prispievajú ostatné banky, ktoré podľa zákona musia do fondu platiť, hoci ich ich klienti obedujú doma. Možno naozaj náhodou sa stalo, že len krátko pred krachom Devín banky vláda schválila návrh, aby sa príspevky do Fondu na ochranu vkladov zvýšili. Socializmus sa hrdil Fondom solidarity, slovenský kapitalizmus má Fond na ochranu vkladov. V oboch prípadoch bola a je solidarita vynútená a teda nanič.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS