Informoval o tom v pondelok britský denník Financial Times. Denník uskutočnil viacero interview s predstaviteľmi japonských firiem, v ktorých uviedli, že sú znepokojení správaním britskej vlády, ktorá nestanovila dátum pripojenia k európskej menovej únii.
„Sú znepokojení posilnením britskej meny a potenciálnym narušením konkurencie v Británii, ak krajina nevstúpi do eurozóny do roku 2002. Skoro polovica japonských investícií do európskeho regiónu smeruje práve do Británie,“ uvádza sa v Financial Times. Interview bolo urobené s prezidentmi spoločností Fujitsu, NEC, Sony a jedného nemenovaného automobilového podniku.
„Ak sa Británia pripojí v roku 2002, bude to pozitívne. Ale ak až v roku 2010, bude to znamenať veľký problém,“ uviedol prezident Naoyuki Akikusa zo spoločnosti Fujitsu. Britská libra posilnila voči európskej mene od jej zavedenia na trh o 10 %. Britská vláda uviedla, že chystá referendum o pripojení k euro po budúcich všeobecných voľbách, ktoré sa uskutočnia do roku 2002, ale nestanovila pevný termín.
ČLÁNOK
Japonské firmy urgujú vstup Británie do eurozóny
5. októbra 1999
KURZY
23. 10. 2025
| USD | 1,159 | |
| CZK | 24,308 | |
| GBP | 0,869 | |
| HUF | 389,990 | |
| CAD | 1,622 |






