ČLÁNOK
1. garantovaná a.s. odstúpila zo súťaže na predaj akcií NCHZ
1. augusta 2001

Spoločnosť 1.garantovaná a.s. rozhodla, že odstupuje z výberového konania na predaj 40,97 % akcií Nováckych chemických závodov (NCHZ) v prospech kanadskej spoločnosti Exall Resources Limited (ERL). Spravila tak na základe oboznámenia sa s predbežnými výsledkami výberového konania. Agentúru SITA o tom informoval predseda predstavenstva 1. garantovanej a.s. Robert Lauko.

Spoločnosť 1. garantovaná a.s. ako súčasný majoritný akcionár NCHZ podpísala so spoločnosťou ERL memorandum o porozumení o budúcej spolupráci akcionárov pri ďalšom rozvoji chemického závodu. Podľa neoficiálnych informácií investičného poradcu ERL, spoločnosti Navigator Finance s.r.o., najvyššiu ponuku na odkúpenie podielu Fondu národného majetku SR (FNM) v NCHZ predložila práve spoločnosť Exall Resources Limited. Tá by sa tak pravdepodobne mala stať aj víťazom výberového konania. Za balík akcií plánuje ERL zaplatiť 275 mil. Sk. Spoločnosť 1. garantovaná a.s. hodnotí podľa R. Lauka podnikateľský zámer a budúce plánované investície Exallu v NCHZ veľmi pozitívne. ERL navyše ponúkla majoritnému akcionárovi NCHZ možnosť zúčastniť sa kapitálového vstupu do rumunskej chemickej spoločnosti Oltchim S.A.

Spoločnosť ERL pôsobí od roku 1934 v oblasti ťažobného a chemického priemyslu a nedávno podpísala s rumunskou vládou zmluvu o akvizícii rumunského chemického gigantu Oltchim S.A. Táto dohoda bola prvým krokom v rámci plánovaného rozsiahleho investičného programu v strednej Európe.

FNM dostal 20. júla celkovo šesť ponúk na odkúpenie 40,97 % akcií NCHZ, záujemcovia však musia svoje ponuky doplniť a predložiť ich do 31. júla. V tomto termíne zároveň zasadne výberová komisia, ktorá sa nimi bude zaoberať. Komisia by mala vo výberovom konaní hodnotiť najmä kúpnu cenu, ďalej splátkový kalendár a posledným kritériom bude podnikateľský zámer.

Základné imanie NCHZ predstavuje 1,64 mld. Sk. Fond predáva ako celok balík 653 485 kusov akcií na doručiteľa, ktoré sú zaknihované v menovitej hodnote 1 000 Sk za akciu. Víťaz výberového konania by mal byť známy do konca augusta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS