ČLÁNOK
Trináste dôchodky budú závisieť od finančných možností štátu, tvrdí Remišová
21. Máj 2020

Výplata trinástych dôchodkov bude závisieť predovšetkým od aktuálnych finančných možností štátu. Tvrdí to prvá podpredsedníčka hnutia Za ľudí Veronika Remišová, ktorá tak podporila stredajšie vyhlásenia ministra financií Eudarda Hegera z OĽaNO. Ten upozorňoval, že trináste dôchodky neboli ani súčasťou rozpočtu a tak na ne neboli vyčlenené finančné zdroje ani pred koronakrízou. Zároveň tvrdil, že štát bude mať pre pandémiu problémy so zafinancovaním vecí zahrnutých v rozpočte a nieto mimo neho.

Remišová však taktiež pripomína, že koronakríza stavia do kritickej situácie aj ďalšie skupiny obyvateľov Slovenska, ako sú rodiny s deťmi alebo živnostníci. Preto bude nevyhnutné zvážiť fiškálne možnosti štátu a taktiež možnosti pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. “Uvidíme aké budú finančné možnosti štátu. My sme hovorili, že by sme boli veľmi radi, keby sa tie dôchodky v nejakej sume vyplatiť mohli a uvidíme akým spôsobom to budeme môcť realizovať. A jedným dychom dodávam, sú tu aj ďalšie skupiny obyvateľstva, ako zamestnanci, malé podniky, živnostníci, rodiny s deťmi,” povedala na štvrtkovej spoločnej tlačovej konferencii s ministrom financií Hegerom.

Ten v súvislosti s trinástymi dôchodkami dodal, že aj samotný rozpočet bez týchto dodatočných dôchodkov bol v čase jeho schvaľovania s polpercentným deficitom ilúziou. Pripomína, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť už začiatkom roka vyčíslila jeho riziká v objeme 2 miliardy eur. Trináste dôchodky pritom bývalá koalícia schválila až krátko pred tohtoročnými parlamentnými voľbami.

“Oni išli sľubovať pred voľbami dôchodcom trináste dôchodky za ďalších 477 miliónov eur, pričom vedeli, že v tom momente sú už 2 miliardy eur mimo svojho rozpočtu a do toho prišla korona. Takže to si musíme veľmi dobre uvedomiť, keď hovoríme práve o týchto číslach. Naozaj je to o tom, ako poskladáme ten rozpočet. Budeme ho musieť nanovo poskladať,” dodal šéf rezortu financií.

Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak zo Sme rodina je však presvedčený o tom, že štát trináste dôchodky na konci tohto roka vyplatí. Tvrdí, že peniaze na vyplatenie trinástych penzií už našiel. “Rokujeme o tejto téme už dva mesiace s ministerstvom financií a verím, že nájdeme spôsob, ako trináste dôchodky vyplatiť,” povedal po stredajšom rokovaní vlády. Šéf rezortu práce a sociálnych vecí počíta naďalej s tým, že by Sociálna poisťovňa vyplatila trináste dôchodky ako jednorazovú dávku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 5. 2020

USD 1,090 0,010
CZK 27,210 0,002
GBP 0,896 0,004
HUF 349,400 0,810
CAD 1,527 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS