ČLÁNOK
Zamestnávatelia protestujú proti populizmu
10. Máj 2017

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR) majú vážne výhrady voči poslednému balíčku návrhov na zmeny v pracovnej legislatíve. Zamestnávatelia ostro protestujú proti zneužívaniu pracovnej legislatívy na politické účely, pričom účet za získané politické body neplatia politici ale zamestnávatelia. Takýto prístup považujú firmy za krajne nezodpovedný a v budúcnosti naň môžu doplatiť aj samotní zamestnanci.

Zástupcovia firiem združení v RÚZ a AZZZ považujú predstavený balíček zmien v pracovnej legislatíve za krajne nezodpovedný a neodrážajúci žiadnu koncepciu či stratégiu v hospodárskej politike. Ohlásenie balíčka opatrení v pracovno-právnej oblasti na prvomájových tribúnach, bez predchádzajúcej odbornej diskusie s predstaviteľmi firiem je  bezprecedentné ignorovanie tých, ktorí pracovné miesta a zdroje pre štátny rozpočet vytvárajú.

Zamestnávatelia tiež považujú neprerokovanie opatrení na riadnom plenárnom zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady za zneváženie inštitútu sociálneho dialógu, samotných zástupcov zamestnávateľov ako sociálnych partnerov a ohrozenie sociálneho zmieru. Pripomíname, že samotný minister práce na spoločných stretnutiach s členmi HSR SR viackrát zdôraznil, že vláda SR v tomto volebnom období neuvažuje o tom, že bude otvárať Zákonník práce.
Vláda namiesto zlepšovania podnikateľského prostredia opakovane prijíma opatrenia, ktoré kontinuálne sťažujú podmienky pre podnikanie (príklady sú uvedené v prílohe).

KURZY

23. 10. 2017

USD 1,174 0,008
CZK 25,641 0,049
GBP 0,891 0,005
HUF 308,060 0,070
CAD 1,484 0,007

SPOLUPRÁCA