ČLÁNOK




Wall Street nemá rovnaký názor na posilnenie regulácie
1. apríla 2008

Wall Street nemá rovnaký názor na posilnenie regulácie
 
Paulson, ktorý bol kedysi výkonným riaditeľom Goldman Sachs Group Inc., sa minulý týždeň prihovoril za zväčšenie kontrolných funkcií centrálnej banke
 
Banky na Wall Street sú v strehu. Pozorne sledujú to, či sa v blízkej budúcnosti zväčší úloha štátu v oblasti regulácie činnosti bánk. Prakticky všetky verejne činné osoby, od kandidáta na funkciu prezidenta USA Baracka Obamu až po ministra financií Henryho Paulsona, prichádzajú s myšlienkami o posilnení kontroly nad činnosťou finančných inštitúcií, ktorých činnosť sa doposiaľ neregulovala. Stredobodom diskusií je Federálny rezervný systém, ktorý má v USA funkciu centrálnej banky. Nedávno vstúpila na trh, aby sa pokúsila zachrániť piatu najväčšiu finančnú inštitúciu v Spojených štátoch Bear Stearns, o ktorú prejavil záujem   JPMorgan Chase & Co.
Obama vyzýva k vytvoreniu systému regulácie pre XXI. storočie, ktorý by umožnil Federálnemu rezervnému systému kontrolovať všetky finančné inštitúcie z hľadiska toho, či majú k dispozícii dosť hotovosti a kapitálu. Hovorí tiež o zväčšení úlohy pravidiel pre komplikované finančné nástroje, ktoré používajú investičné banky. Paulson, ktorý bol kedysi výkonným riaditeľom  Goldman Sachs Group Inc. sa minulý týždeň prihovoril za zväčšenie kontrolných funkcií centrálnej banke.
Posilnenie regulácie investičných bánk z Wall Street verejnými subjektmi sa nevníma celkom jednoznačne. Nepovažuje sa to za nástroj, ktorý zľahčí prekonanie finančnej a úverovej krízy. Môže to viesť k tomu, že sa prudko znížia zisky investičných bánk, alebo k tomu, že väčšina finančných operácií sa bude robiť cez iné trhy ako napríklad Londýn, Frankfurt a Hong Kong. To môže oslabiť úlohu Wall Street ako svetového finančného centra a oslabiť finančný systém USA.
V minulosti sa bežne stávalo to, že keď sa veľkí hráči z Wall Street dostávali do problémov, pomáhali im ich konkurenti tým, že ich kúpili. Pre Spojené štáty bolo skôr netypické, že by štát čo len uvažoval o zásahoch do finančného systému. Časy sa menia. Ozýva sa čoraz viac hlasov, ktoré sa prikláňajú k názoru, že investičná banka Bear Stearn by neskončila tak ako skončila, ak by bola prísnejšia regulácia.
Banka mala výhodu svojej pozície na trhu a požičiavala si ďalšie dodatočné peniaze, aby kúpila veľké množstvo cenných papierov naviazaných na rizikové, čítaj nepravidelne splácané hypotekárne úvery. Bolo to taktika, ktorá znamenala po prepade hypotekárneho trhu katastrofu.
Finanční hráči, ktorí vytvorili trh cenných papierov odvodených od hypoték presne nechápali, že sa stanú závislí od požičaného kapitáli a preto sa nemohli dôsledne ochrániť pred rizikami.
Východiskom z toho je jednotný regulačný úrad, ktorý stojí mimo centrálnej banky, tak ako je to napríklad vo Veľkej Británii. Je to nevládna a nezávislá inštitúcia financovaná sektorom finančných služieb. V USA sa zatiaľ očakáva len to, že ministerstvo financií sa bude snažiť poskytnúť viac právomocí Federálnemu rezervnému systému. Kedysi bolo známe, že v trhovej ekonomike voľný trh vyrieši všetko namiesto štátu. Dnes je to inak.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 4. 2024

USD 1,067 0,004
CZK 25,256 0,019
GBP 0,861 0,003
HUF 393,630 0,270
CAD 1,462 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS