ČLÁNOK


,

Vzrastajúci záujem klientov
21. Február 2005

Od marca 2004 ponúka Dexia banka podielové fondy spravované spoločnosťou Dexia Asset Management so sídlom v Luxemburgu. V súčasnosti si môže klienti vybrať spomedzi dlhopisových fondov v eurách, amerických dolároch a slovenských korunách a akciových fondov v eurách a amerických dolároch. “Špeciálne pre slovenský trh sme v spolupráci so správcovskou spoločnosťou obohatili ponuku o dlhopisový podielový fond Dexia Bonds Slovakia denominovaný v SKK,” hovorí špecialistka pre externú komunikáciu a Public Relations Dexie banky Katarína Keráčiková.

Nízky správcovský poplatok

Výkonnosť podielových fondov ovplyvňuje aj výška poplatkov, ktoré klient zaplatí pri investícii. Okrem vstupného poplatku má vplyv na výkonnosť fondu aj nízky správcovský poplatok. “V prípade Dexia Bonds Slovakia je jeho výške 0,6 %, čo je jedným z najnižších správcovských poplatkov dlhopisových fondov predávaných na slovenskom trhu. Ak k tomu pridáme len jednopercentný vstupný poplatok a nulový výstupný poplatok, ide pri Dexia Bonds Slovakia o skutočne výhodnú investíciu,” pripomína K. Keráčiková.

Najnižšia hranica vkladu do konkrétneho podielového fondu je 10.000 slovenských korún pre Dexia Bonds Slovakia, 250 amerických dolárov pre podielové fondy v USD a 250 eúr pre podielové fondy v eurách.

Na aký dlhý čas odporúča Dexia banka držať klientom peniaze vo svojich? Odporúčaný časový horizont pre dlhopisové podielové fondy je 2 až 3 roky. “Pre Dexia Bonds Emerging markets, ktorý investuje do rozvíjajúcich sa krajín odporúčame dlhšie obdobie, až 3 roky a viac,” dodáva K. Keráčiková. Pri akciových dlhopisových fondov by klient mal počítať s investíciou na 5 rokov.

Dlhopisové fondy stále v obľube

Napriek tomu, že Dexia podielové fondy boli uvedené na trh iba v marci 2004, sa rozhodlo využiť zaujímavú možnosť investovať s výhodnými poplatkami už viac ako 1 000 investorov.

Pociťujeme zvýšený záujem klientov o podielové fondy najmä v dôsledku klesajúcich sadzieb na depozitných produktoch.

Na Slovensku bývajú väčšinou akciové fondy, zmiešané fondy a fondy fondov na okraji záujmu klientov. V prípade Dexia banky sa klienti rozhodujú najmä pre investície do bezpečnejších dlhopisových fondov, o akciové podielové fondy majú záujem najmä skúsenejší klienti, ktorí počítajú s dlhodobejšou investíciou. Najväčší záujem je aj v dôsledku vývoja kurzu USD/SKK a EUR/SKK o dlhopisový fond v slovenských korunách.

Približne 70 % objemu prostriedkov investovaných do podielových fondov smeruje do dlhopisového podielového fondu Dexia Bonds Slovakia.

Výnosnosť dlhopisových podielových fondov za rok 2004

Dexia Bonds Slovakia*): 8 %

Dexia Bonds USD : 3,0%

Dexia Bonds Euro: 5,9%

Dexia Bonds Emerging markets: 10,9%

Dexia Bonds International: 4,9%

*(vznikol 15. 4. 2004, údaje z SASS k 4.2.2005 za posledných 6 mesiacov )

Výnosnosť akciových podielových fondov za rok 2004:

Dexia Equities USA: 7,4 %

Dexia Equities Europe: 7,1 %

Dexia Equities Emerging markets: 12,4 %

Zdroj: Dexia banka

KURZY

23. 2. 2018

USD 1,230 0,002
CZK 25,337 0,021
GBP 0,879 0,004
HUF 312,880 0,190
CAD 1,561 0,003

SPOLUPRÁCA