ČLÁNOK




Výrobcovia riešia problémy s kvalitou dodávok outsourcovaných produktov
22. júla 2008

Výrobcovia riešia problémy s kvalitou dodávok outsourcovaných produktov
 
 
Outsourcing ukázal jeden zo svojich veľmi vážnych problémov. Zverejňované správy o sťahovaní chybných výrobkov z trhu spôsobujú škody finálnym výrobcom, a to nielen škody finančné, ale i na dobrom mene a dôvere zákazníkov
 
Keď si dnes globálna firma vyberá zahraničného partnera pre outsourcing, omnoho viac ako v minulosti sleduje kvalitu, bezpečnosť a ekologické podmienky jeho produkcie. Firmy omnoho dôkladnejšie prehodnocujú riziká plynúce z týchto oblastí a snažia sa im konkrétnymi opatreniami predchádzať. Pripustili to dve tretiny zo 651 manažérov priemyselných podnikov z vyspelých a novo sa rozvíjajúcich trhov, ktoré v prieskume oslovila nadnárodná účtovnícka a poradenská skupina Deloitte. Výsledky svojho výskumu nedávno zverejnila v pravidelnej výročnej štúdii Inovácie na novo sa rozvíjajúcich trhoch (Innovation in Emerging Markets).
 
Outsourcing sa veľmi rýchlo rozširuje. Tri štvrtiny opýtaných riaditeľov z vyspelých krajín potvrdili, že v uplynulých troch rokoch zvýšili využívanie dodávateľov z rozvíjajúcich sa ekonomík a polovica z nich uviedla, že výrazne. Najčastejšie, v 66 % prípadov, hľadajú subdodávateľov v Číne, 36 % opýtaných uviedlo Mexiko a Strednú Ameriku a menej než štvrtina hľadá ciele outsourcingu v strednej a východnej Európe, Indii a v juhovýchodnej Ázii.
 
„Výrobcovia na jednej strane pociťujú rastúce riziká z negatívnej publicity, ktorá sa viaže k využívaniu lacných dodávateľov z rozvojových krajín. Na druhej strane sa úspešné firmy týmto rizikám nevyhýbajú. Namiesto toho sa ich snažia presne identifikovať a riadiť, aby dokázali ešte lepšie využívať výhody outsourcingu,“ uvádza Hans Roehm, globálny riadiaci partner skupiny Deloitte pre spracovateľský priemysel.
 
Asi len tretina riaditeľov z vyspelých krajín uviedla, že sú v prenášaní výroby na rozvojové trhy veľmi úspešní. Ukázalo sa, že ich firmy sú lepšie pripravené na riziká outsourcingu, hlbšie skúmajú otázky kvality a ich manažéri sú omnoho častejšie v továrňach svojich zahraničných subdodávateľov.
 
Výskum Deloitte ukázal, že rovnako ako manažéri z vyspelých, tak aj riaditelia z rozvojových krajín akceptujú vyššie požiadavky na výrobné štandardy a na kvalitu. Rast kvality a dôslednejšie testovanie výrobkov následne sprevádzajú poskytovaním presnejších informácií zákazníkom, aby rozptýlili ich obavy o bezpečnosť, kvalitu a ekologické podmienky produkcie.
 
Je samozrejmé, že s nárokmi na kvalitu rastú aj náklady. Pre 41 % respondentov prieskumu z vyspelých krajín a 59 % respondentov z novo sa rozvíjajúcich trhov sú prijateľné. „Sú však odhodlaní túto situáciu obrátiť vo svoju konkurenčnú výhodu,“ komentuje toto zistenie výskumu H. Roehm. „Za záruky vysokej kvality, ktoré môžu poskytnúť svojim zákazníkom, si môžu žiadať vyššie ceny.“ Okrem toho, pripomína H. Roehm, získavajú ďalšie konkurenčné benefity, ako sú dobrá povesť a spoľahlivosť. „Konkurovať len nízkou cenou sa ukazuje ako krátkozraké,“ dodáva.
 
Úspešný outsourcing si, podľa výsledku štúdie Deloitte, v budúcnosti vyžiada:
          častejšie inšpekcie vo výrobných závodoch dodávateľov,
          výraznejšiu snahu počas týchto inšpekcií podrobne poznať manažérsky systém a výrobné podmienky,
          zvýšenie skúšobných štandardov,
          uzatváranie zmlúv s podmienkou súhlasu subdodávateľov s častými a podrobnými inšpekčnými návštevami v ich závodoch.
 
Slovensko, ktoré je atraktívne pre zahraničných investorov, zaznamenalo práve v oblasti outsorcingu prudký nárast spoločností, ktoré zabezpečujú v spracovateľskom priemysle rôzne subdodávateľské činnosti. Napríklad outsourcing logistických služieb za posledných 10 rokov zvýšil svoj podiel o 31%.
 
Zahraniční investori, akými sú napríklad Volkswagen, KIA Slovakia, PSA Peugeot, Samsung či Sony, sa zameriavajú len na svoj core biznis a okrem svojich tradičných subdodávateľov si vyhľadávajú aj tuzemských. Príkladom takého systému zabezpečenia činností je napr. KIA Slovakia, ktorá má na Slovensku viac ako 40 subdodávateľov. Od subdodávateľov však vyžaduje prísne dodržiavanie stanovenej kvality a času spracovania a ich nedodržanie vedie k nekompromisným sankciám. Mnohé tuzemské spoločnosti, ktoré sa stali subdodávateľom outsourcingových činností, museli realizovať viacero optimalizačných opatrení a z dôvodu získania a udržania si zákaziek prevzali i zodpovednosť za realizáciu týchto činností, aj s rizikom možných finančných strát.
 
Definovanie takýchto podmienok a vytvorenie siete subdodávateľov sa, i napriek rizikám na oboch stranách, podľa štúdie Deloitte oplatí. Dôrazný tlak na rast kvality, spoľahlivosti a ekologickej šetrnosti výroby u subdodávateľov uchránia finálnych výrobcov od škandálov a iných problémov s negatívnou publicitou a umožnia im čerpať z outsourcingu maximum výhod.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 4. 2024

USD 1,068 0,004
CZK 25,254 0,026
GBP 0,856 0,002
HUF 393,930 0,930
CAD 1,469 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS