ČLÁNOK


,

Výber akcií a odvetvie ekonomiky
14. marca 2005

Odvetvový prístup k výberu akcií je medzi investormi veľmi populárny. Ak ho investor chce efektívne využiť, musí dobre poznať makroekonomickú situáciu a súčasne chápať špecifiká odvetvia. Faktory, ktoré určujú základné ekonomické tendencie v krajine, sa môžu rok po roku meniť aj o stoosemdesiat stupňov. Všetko to podmieňuje rotáciu rôznych priemyselných sektorov na Olympe kapitálového trhu. Táto situácia každý rok vedie k otrasom v porfóliách podielových fondov.

V roku 2004 situáciu na trhu v USA určovali voľby prezidentov, opatrenia Federálneho rezervného systému sprísňujúce menovú politiku, rastúce ceny na ropu, zvyšujúce sa náklady v sektore podnikov a určitý pokrok na trhu práce. V tomto roku ovplyvnia sektory americkej ekonomiky nové faktory. Predpokladá sa zníženie ziskov amerických podnikov, rast úrokových mier a neurčitosť na svetovom trhu s ropou. To všetko vyvolá ďaľšie dôvody pre znepokojenie.

Medzi desiatimi priemyselnými sektormi, podľa ktorých sa klasifikujú akcie v zložení Standard & Poor’s 500 bol lídrom ropný priemysel, ktorý stúpol o 28,8 %. Je to veľmi dobrý výsledok, najmä ak ho porovnáme s priemerným rastom akcií firiem s vysokou kapitalizáciou, ktorý stúpol o 9 %. Ak berieme do úvahy rast cien ropy vo svete, rast ropného sektoru nebol neočakávaný. Tento faktor prospel akciám spoločností z energetického sektoru. Za rok stúpli o 19,6 %. Tretie miesto si medzi sebou rozdelili priemysel a telekomunikácie, ktoré stúpli o 16 %. V sektore telekominikácii dobré výsledky dosiahla skupina akcií operátorov mobilnej komunikácie, ktoré stúpli o 57,3 %.V priemyselnom sektore sa najlepšími stali akcie distribučných firiem (+40,6%) a stavebných a inžinierskych firiem (+37,5 %).

Do zoznamu sektorov, ktorých výsledky za rok 2004 prekročili rast indexu S&P 500, patrí sektor spotrebiteľských tovarov dlhodobej spotreby (+12,1%) a sektor základných priemyselných odvetví (+10,8 %). V prvom sektore mali dobré postavenie podniky, ktoré sa zaoberali maloobchodným predajom cez internet. Rast tejto skupiny predstavoval 80 %. V druhom sektore boli lídrom oceliarenské firmy, ktorých akcie stúpli o 58,1 %.

Podniky na chvoste

Najmenšie úspechy mal sektor zdravotníctva. Problémy takých veľkých farmaceutických firiem ako Merck a Pfizer nedovolili farmaceutickému a zdravotníckemu sektoru dosiahnuť hmatateľne pozitívne výsledky. Hoci akcie firiem riadiacich nemocnice stúpli o 52,7 %, celkove sektor zdravotníctva a farmaceutického priemyslu stúpol o 0,2 %.

Medzi sektory, ktoré boli na chvoste trhu patria technologické spoločnosti, ktorých akcie stúpli o 2,1 %. V minulom roku klesali akcie konzultačných firiem v oblasti informačných technológií (- 31,4 %, výrobcov polovodičov (-21,3%) a spoločností vyrábajúce zariadenia pre priemysel polovodičov (-25%). Na druhom póle sa nachádzali spoločnosti ponúkajúce priemyselné zariadenia a služby v oblasti internetu. Ich akcie stúpli o 66,8 %. Bez ohľadu na to, nemohli kompenzovať prepad cien ostatných firiem z oblasti technológií.

Čo možno očakávať na trhu s akciami?

Zachovajú si lídri minulého roku „palmu“ prvého miesta v novom roku, alebo preteky na kapitálovom trhu vyhrajú outsideri? Odpovede na tieto otázky majú podstatný význam pre výber akcií a vloženie finančných prostriedkov podľa odvetvového príznaku, a práve do tých sektorov, ktoré majú potenciál rýchlejšieho rastu ako iné odvetvia.

Sam Stowall, hlavný odborník pre investičné stratégie Standard&Poor´s, analyzoval štatistické údaje za posledných štrnásť rokov – od roku 1991 do roku 2004 a urobil zaujímavé závery.

Stratégia, ktorá vychádzala z toho, že by sa peniaze investovali do firiem z desiatich odvetví, ktoré v predchádzajúcom roku zaznamenali najväčší rast, ďalší rok priniesli priemerný prírastok 18,4 %. Analogický ukazovateľ podľa S&P 500 za tento čas stúpol o 9,7 %.

Treba poznamenať, že daná stratégia nebola úspešná v každom zo štrnástich rokov, ale počas jedenástich rokov prinášala viac ako napriemerné výsledky.

Je zaujímavé, že používanie protikladnej stratégie, by bolo tiež efektívne, hoci v menšej miere. Investor, ktorý by si vložil peniaze do desiatich odvetví s najhoršími výsledkami za predchádzajúci rok, a mal by v nich peniaze investované jeden rok, by dosiahol za štrnásť rokov priemerný výnos 13,8 %. Za obdobie od roku 1991 do roku 2004 by táto stratégia umožnila dosiahnuť viac ako priemerné výsledky počas ôsmich zo štrnástich rokov.

Spoločnosti a firmy tvoria ľudia

Hovoriac o tejto stratégii, S. Stowall poznamenáva, že neanalyzuje spoločnosti, ale správanie sa ľudí. Keď akcie rastú, investori si myslia, že je to postačujúci dôvod preto, aby ich kupovali. Prílev nových investorov stimuluje ďalší rast cien akcií, ktoré investori nakupujú.

Treba poznamanať, že v roku 1999 S. Stowall skonštruoval modelové portfólio, ktorého výsledky boli počas šiestich rokov vyššie ako výsledky trhu v celej jeho šírke. Za toto obdobie, podľa prepočtov Stowalla jeho portfólio kumulatívne stúplo o 81 % a za to isté obdobie ukazovateľ S&P 500 klesol o 9%.

Hoci investičná stratégia založená na investovaní ako akcií lídrov tak akcií outsiderov jednotlivých sektorov ekonomiky, vyzerá na prvý pohľad veľmi naivne, nie najhoršie štatistické výsledky k nej priťahujú pozornosť.

Podstatným nedostatkom podobnej stratégie je výrazne technický charakter výpočtov a neexistencia modelu premenných, ktoré by zahŕňali vplyv ekonomickej konjunktúry a fundamentálnych ukazovateľov jednotlivých firiem, z ktorých akciami sa obchoduje.

Správnosť odvetvového prístupu na kapitálových trhoch údaje S. Stowalla potvrdzjú aj tézu o tom, že vysoká efektívnosť v minulosti je garanciou úspechu v budúcnosti. V čase analýzy boli roky, keď sa rotácia ekonomických sektorov uskutočňovala tak, že outsideri minulého roku sa stávali lídrami.

Napríklad táto situácia sa dala pozorovať v roku 1994, keď prudko stúpali úrokové miery. V súčasnej atmosfére, kedy sa v USA objavujú signály inflačného tlaku a vzniku krízových situácií na trhu nehnuteľností, nie je vylúčené, že podobný scenár je pravdepodobný aj v tomto roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 3. 2024

USD 1,081 0,000
CZK 25,305 0,014
GBP 0,855 0,003
HUF 395,260 0,140
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS