ČLÁNOK




Temporary help v juhovýchodnej Európe
18. februára 2005

Namiesto úsilia presadiť sa na presýtenom západoeurópskom trhu, premiestňujú svoje podniky smerom na východ, kde nachádzajú úspešné uplatnenie. V nasledujúcom článku sa zameriavame na firmy v oblasti temporary help (zamestnávania dočasne pridelených pracovníkov).

Hospodárske prostredie v juhovýchodnej Európe je charakterizované konjunktúrou. Vstup krajín do EU je považovaný za istú cestu k prispôsobeniu hospodárstva východných krajín západným štandardom. Prognózy rastu HDP sú dva- až trikrát vyššie ako v západných krajinách a ochota domácich a zahraničných subjektov investovať vzrastá. Príznaky hospodárskeho rastu sa zahraničnými investíciami prehlbujú. Mnohé firmy vidia v novom trhu potenciálnych zákazníkov alebo obchodných partnerov, hlavne vo výrobnej oblasti. Úspech mnohých firiem v oblasti výroby to len potvrdzuje.

Oblasť temporary help- dočasnej výpomoci, je jednou z najsľubnejších oblastí. Táto forma zamestnávania je vo východoeurópskych krajinách relatívne nová a bola upravená zákonom až koncom deväťdesiatich rokov. Aj keď je v dôsledku toho trh v týchto krajinách pomerne malý, má veľký potenciál rastu.

V krajinách Poľsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko vytvorili firmy zamerané na temporary help v roku 2004 dohromady objem trhu v hodnote v prepočte 16,456 mld. SKK, 13,128 CZK. Aj keď je táto čiastka v porovnaní so západným trhom zanedbateľná, predstavuje vysokú mieru rastu v tejto oblasti- možný je až 30% ročný nárast v jednotlivých vymenovaných krajinách. Všeobecne zaznamenal trh v roku 2004 vo východnej Európe 20%-ný nárast oproti roku 2003 a predpokladaný nárast v roku 2005 sa odhaduje na 17%.

Najväčší trh z nových členských krajín EU v oblasti temporary help sa nachádza v Poľsku, kde sa usadilo veľa zahraničných investorov. Niektoré domáce firmy neváhali predať celý podnik aj napriek faktu, že mali vedúce postavenie na trhu. „Dokonca vedúca firma na poľskom trhu neváhala prevziať značku zahraničného investora“ tvrdí Mgr. Silke Mock z výskumnej agentúry Interconnection.

V Českej republike je tento vývoj pomalší. Je to spôsobené miernym hospodárskym rastom a zmenami na trhu práce zamestnávania dočasne prideľovaných pracovníkov. Nový zákon o zamestnanosti (č.435/2004) výrazne zmenil situáciu a zapríčiní pravdepodobne pokles využívania služieb personálnych agentúr v oblasti zamestnávania dočasných pracovníkov. Napriek tomu bude z dlhodobého hľadiska táto forma zamestnávania stále viac využívaná. V súčasnosti je na pracovnom trhu v Čechách nedostatok pracovných síl v oblasti stredného a vyššieho managementu, pričom sa naďalej predpokladá veľký záujem o ľudí s vyšším a odborným vzdelaním. Práve práca na určitú dobu môže prispieť k vyrovnaniu nerovnováhy medzi ponukou a dopytom na trhu.

Z prognóz vyplýva, že sa vo všetkých východoeurópskych krajinách, teda aj v Českej republike, táto forma flexibilného zamestnávania presadí. Podľa výpočtov sa dá očakávať nárast o 15 až 20%.

Trh zamestnávania dočasne pridelených pracovníkov na Slovensku sa síce rýchlo rozmáha, stále je ale veľmi malý a poskytuje priestor len niekoľko málo podnikom. Vstup na trh práce pre nové podniky sťažuje silná pozícia jednej firmy, slovensko- zahraničnej fúzie, s podielom na trhu presahujúcim 35 %. Príjmy na jedného pracovníka v tejto oblasti sú na Slovensku najnižšie.

V Maďarsku sa zamestnávanie dočasne pridelených pracovníkov celkom rýchlo etablovalo. Maďarské firmy a pracovníci sa novému modelu práce rýchlo prispôsobili. Zaujímavé na trhu v Maďarsku je vysoký podiel domácich firiem na trhu a jeho rozdelenie medzi množstvo menších firiem.

Slovinský trh v tejto oblasti predstavuje výnimku. V Slovinsku, tak ako aj v ostatných európskych krajinách, existoval štátny monopol na sprostredkovanie zamestnancov, s tým rozdielom, že študenti mohli vždy dostať prácu sprostredkovanú cez súkromné firmy (hlavne firmy spolupracujúce s univerzitami a školami). Práve z tejto skúsenosti má doteraz študentská práca v Slovinsku veľmi dôležitú úlohu. Firmy sa špecializujú hlavne na sprostredkovanie práce pre študentov, čo prispieva k vytváraniu všeobecnej mienky, podľa ktorej sú personálne agentúry neistou formou zamestnávania vhodné iba pre študentov.

Podľa názoru Mgr. Silke Mock z výskumnej agentúry Interconnection podáva nasledujúci graf aktuálnej situácie na trhu vo východnej Európe v porovnaní s niektorými západoeurópskymi krajinami dobrý prehľad o situácii na trhu: východoeurópske krajiny sa nachádzajú ešte celkom na začiatku životného cyklu dočasnej práce, práve vo fáze silného rastu, pričom západoeurópske stoja na jeho konci, vo fáze nasýteného trhu.

IC MARKET TRACKING TEMPARARY HELP V JUHOVÝCHODNEJ EURÓPE 2005 je prvá detailná analýza trhu a oblasti temporary help vo východnej Európe. Obsahuje údaje o trhu v množstve a hodnote za rok 2003-2004, prognóz vývoja do roku 2006, tak ako aj údaje o obrate, počte zamestnancov a tržbe jednotlivých firiem. Štúdia obsahuje portfóliá a podiely TOP firiem na trhu vo východnej Európe. Štúdiu si môžete objednať vo firme Interconnection Consulting Group.

MOCK@INTERCONNECTIONCONSULTING.COM


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS