ČLÁNOK




Svetovú ekonomiku čaká v roku 2009 ešte veľa bolesti
2. januára 2009

Svetovú ekonomiku čaká v roku 2009 ešte veľa bolesti

 

Boj s recesiou je skutočne komplikovaný – nikto totiž nemá v rukách presný návod, či súbor obranných akcií voči dianiu, ktoré sa momentálne vo svetovej ekonomike odohráva

 

 

 

Zrejme veľa investorov a analytikov si na sklonku minulého roka povedalo : zaplať pán Boh, že jeden z najhorších rokov sa skončil a treba sa modliť, aby početné záchranné balíky mnohých vlád sveta vyviedli globálnu ekonomiku z terajšieho krutého chaosu.

Svetovú ekonomiku čaká vo veľmi krátkom čase veľa bolesti, možno očakávať viac firemných bankrotov, ešte viac klasifikovaných úverov a viac nezamestnaných, konštatuje sa v analýze austrálskej Austock Group.

Je pred nami ešte veľa bezsenných nocí, čo sa týka tak centrálnych bankárov ako aj bežného spotrebiteľa.

Situácia je o to horšia, že čelíme nie umelej, ale veľmi reálnej recesii, no je tu aj určitá dávka optimizmu, ktorá vychádza zo šance, že trhy sa začnú postupne ozdravovať.

Optimizmus minulého roka bol zrejme sebaklamom.

Hlavné akciové trhy sa v roku 2008 hlboko prepadli – o 31% v Londýne a o 65% v Šanghaji.

Iba v USA „zrušila“ recesia 2,7 milióna pracovných miest, nezamestnanosť je teraz na úrovni 6,7% a tento ukazovateľ môže v roku 2009 dosiahnuť 8%.

Veľa nádejí sa vkladá do intervencií štátu – centrálne banky začali vehementne znižovať základné úrokové sadzby, vlády „pumpovali“ peniaze do finančného systému. Svetová ekonomika sa možno mierne pohne dopredu v roku 2009 a zaznamená aj určité známky stabilizácie, treba však urobiť všetko pre to, aby sa recesia nedostala do deflačnej nákazy, hovorí sa v dokumente Brewin Dolphin.

Vlády doteraz vynaložili na oživenie svojich ekonomík 1 trilión USD, a uvoľnenie ďalších obrovských zdrojov  sa očakáva v tomto roku.

Americký Fed na sklonku minulého roka rozhodol, že odkúpi cenné papiere založené tzv. „zlými“ hypotékami v objeme zhruba 500 miliárd dolárov.

Veľa sa čaká od nového amerického prezidenta Obamu – investori čakajú najmä na detaily stimulačného /výdavkového/ programu, ktorý má v priebehu dvoch rokov dosiahnuť 675 – 775 miliárd dolárov.

Táto kríza má skutočne historické parametre a je len veľké ťažké ju s niečím podobným  reálne porovnávať. Aj z tohto dôvodu je boj proti recesii skutočne komplikovaný – nikto totiž nemá v rukách presný návod, či súbor obranných akcií voči dianiu, ktoré sa momentálne vo svetovej ekonomike odohráva.

 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 4. 2024

USD 1,072 0,003
CZK 25,152 0,090
GBP 0,857 0,003
HUF 392,980 0,370
CAD 1,466 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS