ČLÁNOK
Štát bude s Mastercard spolupracovať aj na platbách kartou za elektronické služby
26. Október 2017

 Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a prezident spoločnosti Mastercard Europe Javier Perez vo štvrtok podpísali memorandum o spolupráci. Ako informovali na tlačovej konferencii, memorandum by malo odštartovať spoluprácu slovenskej vlády a firmy Mastercard v oblasti rozvoja technologických inovácií vo verejnom sektore, rozvoj tzv. smart cities a podporu v oblasti e-commerce či ochrany dát a cybersecurity vo vzťahu k platbám.

Medzi hlavné body spolupráce bude patriť rozvoj technologických informácií vo verejnom sektore či rozvoj technologickej infraštruktúry inteligentných miest. Ďalej pôjde o podporu platobných riešení, bezpečnosti platieb a identifikačných technológií, príkladom čoho sú online platby kartou za elektronické služby štátu.

V rámci vzájomnej spolupráce chce spoločnosť Mastercard ponúkať svoje poznatky a skúsenosti vo forme odborných konzultácií či výmeny osvedčených postupov z rôznych krajín. Nápomocná môže byť v oblastiach týkajúcich sa investícií a informatizácie, elektronického obchodu na Slovensku, ochrany údajov, kybernetickej bezpečnosti alebo identifikácii v oblasti platieb. “Mastercard má rozsiahle skúsenosti v oblasti smart riešení a sme pripravení v tomto ohľade slovenskej vláde asistovať,” uviedol Perez.

Spolupráca otvorí tiež tému implementácie moderných platobných riešení v štátnej správe, digitalizácie riadenia výdavkov, platby pokút či zavedenia nových platobných metód, napríklad na centrálnom portáli verejnej správy. V oblasti smart cities ide primárne o posun ich významu a prínosu pre mestá a širšie komunity obyvateľov a ich každodenný život. Ide o koncept, ktorý využíva informačné a komunikačné technológie na zvýšenie životaschopnosti mesta, jeho funkčnosti a trvalej udržateľnosti.

“Slovensko práve v týchto týždňoch – počítam, že to bude v novembri – tak, ako som sľúbil, predstaví aj možnosť používať platobné karty pri úhrade správnych poplatkov. Konečne budú môcť Slováci za služby štátu zaplatiť cez portál slovensko.sk klasickou platobnou kartou a prvé pilotné služby otestujeme v novembri spolu s ministerstvom vnútra. V decembri by už mohli byť spustené do ostrej prevádzky,” uzavrel Pellegrini.

KURZY

23. 2. 2018

USD 1,230 0,002
CZK 25,337 0,021
GBP 0,879 0,004
HUF 312,880 0,190
CAD 1,561 0,003

SPOLUPRÁCA