ČLÁNOK




Spoločnosti s vysokou likviditou môžu získať výhodu
22. apríla 2009

Spoločnosti s vysokou likviditou môžu získať výhodu

 

 

Globálna konsolidácia v kovospracujúcom priemysle je aj napriek spomaleniu hospodárskeho rastu stále presvedčivá

 

 

 

 

Tempo konsolidácie v kovospracujúcom priemysle sa v celosvetovom meradle vo väčšine krajín výrazne spomalilo, keďže spoločnosti prehodnocujú svoje obchodné stratégie a investičné plány. Podľa novej správy s názvom Konsolidačná vlna: globálne vyhliadky v kovospracujúcom priemysle, ktorú vydala globálna skupina pre výrobné odvetvia (Global Manufacturing Industry Group) spoločnosti Deloitte, sa v krátkodobom horizonte očakáva, že počet fúzií a akvizícií bude podstatne menší a ich objem nižší.

 

„Aj keď sa transakcie stále realizujú, potenciálni kupujúci vyčkávajú, kým priemysel dosiahne dno,“ uviedol Dan Schweller, vedúci globálnej skupiny pre výrobné odvetvia firmy Deloitte pre oblasť fúzií a akvizícií v kovospracujúcom priemysle. „V blízkej budúcnosti budeme pravdepodobne svedkami zmeny v orientácii spoločností – nebudú sa natoľko zameriavať na nové transakcie, ale sústredia sa skôr na dosahovanie synergického efektu zo starých,“ dodal.

 

Čísla naznačujú, že tento rok sa začal veľmi pozvoľna. Podľa Mergermarket sa v prvom štvrťroku 2009 celosvetovo zrealizovalo iba 14 nadnárodných transakcií v kovospracujúcom priemysle v porovnaní so 47 transakciami v rovnakom období minulého roka.[1] Aj napriek 678 transakciám v celkovej hodnote 206 miliárd USD, ktoré sa uskutočnili v uplynulých štyroch rokoch[2], globálny kovospracujúci priemysel aj naďalej zostáva relatívne roztrieštený. Napríklad podľa Štatistického úradu pre železiarsky a oceliarsky priemysel (Iron and Steel Statistics Bureau) 15 najväčších spoločností v oceliarskom priemysle kontrolovalo v roku 2008 iba 36 % celosvetovej výroby.[3]

 

„Vyhrávajú spoločnosti, ktoré majú k dispozícii veľký objem hotovosti,“ povedal Schweller. „Niektoré môžu využiť príležitosť na rozšírenie svojho podnikania kúpou slabších konkurentov, odberateľov alebo dodávateľov za nižšiu cenu. Tieto spoločnosti môžu profitovať z nižších hodnôt niektorých položiek majetku v súčasnej hospodárskej situácii a zo zabezpečenia dodávok za nízke ceny v ďalšom obchodnom cykle.

 

V priebehu niekoľkých rokov by sa situácia v oblasti fúzií a akvizícií mala vrátiť do normálneho stavu, ale pravdepodobne sa tak ešte nestane už budúci rok,“ dodal Schweller.

 

Správa naznačuje, že bez ohľadu na načasovanie treba na oživenie fúzií a akvizícií v kovospracujúcom priemysle po celom svete splniť dve dôležité podmienky. Po prvé, servisné strediská a ostatní zákazníci budú musieť mať dostatočné kapacity na financovanie obchodov a predvídať dopyt, aby nakupovali rozumne. A po druhé, oceliarske spoločnosti budú musieť nájsť spôsob, ako riadiť objemy výroby, aby reagovali na dopyt a vplyv na tvorbu cien. „Podobný trend možno očakávať aj na Slovensku, keďže oceliarenský priemysel je úzko prepojený na globálnu ekonomiku a trendy, pričom treba dodať, že značná časť kovospracujúceho odvetvia bola ovplyvnená aj prepadom v stavebníctve,“ dodáva Maroš Sokolovský, riaditeľ oddelenia finančného poradenstva spoločnosti Deloitte.

 

„Bude zaujímavé sledovať, či oceliarske spoločnosti neposilnia výrobu príliš rýchlo a či nebudú vyrábať nadmerné množstvá v snahe získať čo najväčší objem zákaziek, pričom môžu domáce a zahraničné trhy, ktoré sa začnú ozdravovať, zaplaviť dovozom. Alebo, či výrobu postupne prispôsobia dopytu, čím zvýšia tlak na ceny smerom nahor,“ poznamenal Schweller.

 

Ďalšie dôležité poznatky zo správy s názvom Konsolidačná vlna: globálne vyhliadky v kovospracujúcom priemysle:    

·          v najbližšom čase sa očakávajú menšie transakcie v rozpätí od 100 do 500 miliónov USD,

·          transakcie budú pravdepodobne založené na predaji vedľajších oceliarskych činností,

·          využívanie príležitostí na získanie majetku zbankrotovaných spoločností môže byť prvou úrovňou, na ktorej sa činnosti obnovia,

·          očakáva sa viac medzinárodných transakcií, keď konsolidácie na regionálnej úrovni dosiahnu svoj limit,

·          očakáva sa, že bude pokračovať vytváranie spoločných podnikov a aliancií.

 

Správu s názvom Konsolidačná vlna: globálne vyhliadky v kovospracujúcom priemysle nájdete na www.deloitte.com/manufacturing. 

 



[1] Databáza Mergermarket.  Transakcie uskutočnené od januára do marca 2009

[2] Databáza Mergermarket.  Transakcie uskutočnené od roku 2005 do roku 2008. Vstup do databázy dňa 17. marca 2009

[3] SBB, Svetové oceliarske združenie (World Steel Association), štatistický úrad pre železiarsky a oceliarsky priemysel (Iron and Steel Statistics Bureau), 23.  marca 2009


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS