ČLÁNOK




Slovenský blitz Zubkova
7. apríla 2008

Slovenský blitz Zubkova
 
Spojenie Sibíri s Bratislavou vyjde na 4,3 miliardy  EUR
 
Slovensko je pripravené odkúpiť 49 percent akcií firmy Transpetrol, ktoré kedysi patrili Jukosu a momentálne Yukos International, s možným následným odovzdaním Rusku. Vyhlási to (včera) premiér Slovenska Robert Fico po rokovaniach so svojím ruským kolegom Viktorom Zubkovom
V skutočnosti je to starý zamotaný príbeh, ktorý sa pravdepodobne blíži ku koncu. O tento sporný balík akcií mali záujem aj Rusko, aj Slovensko. Ale, zdá sa, že v Bratislave sú za určitých podmienok schopní postúpiť akcie. Samozrejme, to kto sa v Rusku môže zaujímať o balík, vládny zdroj informácií Rossijskej gazety mlčí.
 
Hneď po rokovaní vlády sa premiér Viktor Zubkov vybral osláviť 63. výročie oslobodenie slovenského hlavného mesta Červenou armádou, a súčasne vyregulovať problém licenčných vzťahov v sfére vojensko-technickej spolupráce. Tieto vzťahy sa môžu vyregulovať len na základe dohody, ktorá sa v Bratislave nebude podpisovať.
 
Snáď v slovenskom hlavnom meste sa po prvý raz za obdobie, keď je premiérom Viktor Zubkov, neplánoval podpis ani jednej dohody.
 
Hoci okrem vojensko-technickej spolupráce sa medzi oboma krajinami nájde nemálo problémov. Obom krajinám nevyhovuje štruktúra vzájomného obchodu. V roku 2007 jeho objem dosiahol rekordný ukazovateľ – 6,5 mld. USD, výmena tovarov sa za minulý rok zväčšila o 20 percent v porovnaní s rokom 2006.
 
„Na rokovaniach otvorene vyhlásime, že ruskú stranu vo vzájomnom obchode znepokojuje jej štruktúra, ktorá sa nie najlepšie odlišuje od výmeny tovarov s mnohými inými krajinami, pretože bohužiaľ prevažne len dodávame energetické suroviny,“ vysvetlil pred stretnutím vládny zdroj Rossijskej gazety.

Slovenskú stranu znepokojuje nerovnováha v obchode s Ruskom, pretože prevažná časť tovarovej výmeny pripadá na ruský export – 5,1 mld. USD.

Vo vládnej delegácii vysvetľovali, že to neznamená, že Slovensko uvažuje o znížení nákupov energetických surovín v Rusko. Ide o to, aby sa zachovala štruktúra obratu, ale súčasne sa rozširoval obchod so strojárskymi a inovačnými výrobkami.
Hoci vo vládnej delegácii nebolo veľa členov, podporili ju podnikatelia.
 
Súčasne s rokovaniami premiérov sa v Bratislave stretli aj podnikatelia oboch krajín. Ich plány sú oveľa veľkolepejšie, ako vládne. Ako je známe, v súčasnosti v Rusku funguje asi 60 podnikov s účasťou slovenského kapitálu, a na Slovensku asi 120 firiem s ruským kapitálom. Celkový objem slovenských investícií do našej krajiny predstavuje asi 150 mil. USD, a objem ruských investícií na Slovensku asi 80 mil. USD.
 
 
 
Preto dobrou podporou spoločnej činnosti sa musí stať rusko-slovenská podnikateľská rada, ktorú s ruskej strany vedie prezident spoločnosti Atomstrojexport Sergej Šmatko.
„Slovenské spoločnosti majú záujem o vstup na ruský trh, a my počítame s dobrým vzťahom k ruským firmám so slovenskej strany“,  poznamenal zdroj.
V súčasnosti sa diskutuje o veľkom množstve veľkých projektov. Napríklad teraz slovenská vláda diskutuje o rekonštrukcii bratislavského letiska, o ktoré prejavuje záujem firma Bazovyj element (Základný prvok). Okrem toho sa diskutuje o spoločných projektoch použitia slovenských dieselových motorov a slovenských súčiastok v ruských strojárenských podnikoch.

Čo sa týka spolupráce v palivovej a energetickej oblasti, diskusie o akýchkoľvek projektoch v tejto oblasti sa neplánovali. Keď sa v ruskej vláda začína hovoriť o palivovo energetickom komplexe, uprednostňujú tradičnú formuláciu: na úrovni medzivládnej diskusie sa o ničom diskutovať nebude, pretože prebieha konštruktívna práca na úrovni hospodárskych subjektov. Bez tohto sa nezaobišla ani diskusia o plynárenskom kontrakte, ktorého platnosť vyprší tohto roku.
 
„Počítame s tým, že kontrakt na dodávky ropy, ktorý sa končí v roku 2015 bude predĺžený,“ mnohovýznamne poznamenal Zubkov.
 
V súčasnosti sa rokuje na úrovni hospodárskych subjektov aj o uzavretí nových kontraktov v sfére energetiky.

Ale Zubkov presvedčil partnerov, že ruská vláda vysoko hodnotí úlohu Slovenska ako spoľahlivého prepravcu ruských energetických nosičov do Európy, a Slovensko nás pozná ako spoľahlivých dodávateľov.
 
Preto Zubkov navrhol a jeho slovenský kolega súhlasil s účasťou v konzorciu so slovenskými a českými firmami v realizácii projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku slovenskej atómovej elektrárne Mochovce, ktorú plánuje uskutočniť vláda Slovenska tiež v odstavení prvého a druhého bloku a modernizácii tretieho a štvrtého energetického bloku atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

„Nemáme skryté neriešené politické otázky,“ presvedčoval Fico, a sľúbil, že počas večere budú premiéri diskutovať o medzinárodných otázkach.
 
Zubkov sa rozhodol poznať Slovákov do Soči. Samozrejme nie ako turistov, ale ako partnerov. „Existuje možnosť účasti slovenských firiem v tendroch na výstavbu objektov. Myslíme si, že slovenské firmy majú v tejto oblasti dosť skúseností,“ poznamenal vlády zdroj Rossijskej gazety.
Pretože v krajine sú vlastné horské strediská, v Rusku si myslia, že slovenské firmy majú dosť skúseností v tejto sfére.
 

Následne za letcami nasledujú železničiari. Otvorená akciová spoločnosť Ruské železnice pokračuje posudzovať svoju účasť v projekte predĺženia širokorozchodnej železnice z Košíc do Bratislavy s výstupom do Viedne a vytvorením logistického centra na Dunaji. Mala by spojiť strednú Európu a Transsibírsku magistrálu. Toto spojenie bude stáť železničiarov 4,3 mld. EUR.

Ak nevzniknú nepredvídateľné okolnosti, výstavba by sa mala začať od roku 2010,“ opatrne poznamenal Fico.
Ak by mohol, zrejme by sa nehanbil a odpľul by si cez ľavé plece. Aby sa nezmýlil.
 
Elena Laškina, Rossijskaja gazeta, 4. 4. 2008
 
/doslovný preklad/
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 4. 2024

USD 1,065 0,003
CZK 25,267 0,013
GBP 0,856 0,000
HUF 395,300 1,370
CAD 1,467 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS