ČLÁNOK


,

S klávesnicou či bez nej?
27. August 2002

Používatelia sa stretávajú s čoraz väčším počtom zariadení na vkladanie údajov do počítača. Hoci sa väčšina pécečiek už dodáva s myšou a klávesnicou, výrobcovia periférnych zariadení zisťujú, že mnohí zákazníci ich radi vymenia za niečo nové, čo im prináša nové možnosti alebo predstavuje viac pohodlia pri ovládaní.

Kým väčšina výrobcov hardvéru čelí poklesom predaja, výrobcovia periférií sa tešia rastúcim ziskom. Napríklad pre spoločnosť Logitech bol prvý štvrťrok tohto roku vôbec najúspešnejším štvrťrokom v jej histórii.

Prvú vlnu oživenia na trhu s perifériami predstavovala technológia USB, vďaka ktorej sa dajú nové zariadenia pripojiť na počítač jednoduchým zasunutím do USB portu. Pre používateľov sa teda výmena jednej periférie za druhú stala hračkou. Zdá sa, že podobný efekt majú dnes bezdrôtové technológie. Bezdrôtové myši a klávesnice funkčne plne nahradia svoje drôtové verzie, navyše poskytujú slobodu pohybu bez obmedzujúcich

káblov.

Väčšia presnosť a nové tvary

Spoločnosť Logitech prináša asi najviac zlepšení v oblasti bezdrôtových myší. Najnovšie predstavila model MouseMan Dual Optical. Táto myš obsahuje dva optické senzory namiesto jedného, čím sa dosahuje vyššia presnosť pri prenášaní pohybu myši na kurzor na monitore.

Každý senzor dosahuje rozlíšenie 800 bodov na palec a je umiestnený v 45-stupňovom uhle od svojho “dvojčaťa”. Kým klasické myši sledujú povrch pod sebou len z jedného uhla, MouseMan Dual Optical si skladá obraz z dvoch uhlov tak, aby sa čo najpresnejšie sledoval pohyb myši. Vďaka tomu sa kurzor myši dá ovládať veľmi presne aj pri rýchlych pohyboch.

Čo sa týka klávesníc, tu sa asi najviac menia ich dizajny. Ich zmyslom je, pochopiteľne, väčšie pohodlie pri písaní. Ergonomické koncepty sa pohybujú od jednoduchých úprav, akými je napríklad pridanie pásu na opretie zápästí či radikálne dizajny. Sem patria napríklad klávesnice rozdelené na dve časti, z ktorých si každú umiestnite na jedno operadlo kresla. Alebo miniatúrne klávesnice, ktoré vojdú do dlane (vhodné najmä na cesty ako externé zariadenia k vreckovým počítačom).

Ovládanie hlasom

Napokon myš a klávesnica budú možno v dohľadnom čase celkom zbytočné. Mohlo by ich nahradiť ovládanie počítača hlasom, ktoré je v tejto chvíli len ako doplnkový spôsob. Hlasom môžete ovládať niektoré funkcie alebo diktovať texty v rôznych jazykoch (slovenčina medzi ne nepatrí). Americká agentúra VDC, ktorá sa okrem iného zaoberá výskumom reakcií používateľov na spôsoby ovládania, však vidí ako ideálny spôsob kombináciu hlasového ovládania a tradičnej klávesnice.

Na ovládanie hlasom potrebujete príslušný softvér a mikrofón alebo spojenú sadu mikrofónu so slúchadlom (headset). V tejto oblasti predstavuje špičku spoločnosť Plantronics, ktorá nedávno znížila ceny a zvýšila počet ponúkaných modelov. Jej nové headsety obsahujú napríklad skladný stereo model, ktorý môžete zložiť na polovicu alebo model so slúchadlami na zátylku hlavy.

K väčšiemu rozšíreniu hlasového ovládania prispel aj nový operačný systém Windows XP. Má oproti svojim predchádzajúcim verziám omnoho viac funkcií ovládateľných hlasom. Takisto sa veľmi vzmáha telefonovanie cez internet a počítačové siete.

Takto volať môžete zo špeciálneho IP telefónu, ale aj z vášho počítača, pokiaľ je vybavený softvérovou simuláciou telefónu a mikrofónom so slúchadlom. Zdá sa teda, že tieto periférie budú čoskoro patriť k bežnému vybaveniu pécečiek rovnako ako myš či klávesnica.

KURZY

22. 2. 2018

USD 1,228 0,004
CZK 25,316 0,045
GBP 0,883 0,001
HUF 312,690 0,540
CAD 1,559 0,001

SPOLUPRÁCA