ČLÁNOK


,

Prehĺbil sa pokles konečnej spotreby domácností a tvorby hrubého kapitálu
27. marca 2004

Banková rada NBS prerokovala Situačnú správu o menovom vývoji v SR za február 2004 a vzhľadom na posúdenie aktuálneho a očakávaného ekonomického a menového vývoja na Slovensku rozhodla o znížení úrokových sadzieb. Cenový vývoj vo februári bol v súlade s očakávaním NBS, pričom nebol identifikovaný nadmerný vplyv sekundárnych faktorov. Na základe najnovších ukazovateľov ekonomického vývoja, predovšetkým údajov o vývoji hrubého domáceho produktu v 4. štvrťroku 2003 a ich porovnaním s vývojom ostatných indikátorov dospela banková rada k záveru, že napriek zrýchleniu ekonomického rastu v poslednom štvrťroku ako aj v porovnaní s odhadom NBS nedošlo k očakávanému oživeniu domáceho dopytu, ale naopak prehĺbil sa pokles konečnej spotreby domácností a tvorby hrubého kapitálu. V štvrtom štvrťroku sa potvrdila a zvýraznila nerovnomerná štruktúra rastu HDP založená na dynamickom raste čistého exportu a na prehlbujúcom sa prepade domáceho dopytu. Zníženie úrokových sadzieb by malo podporiť oživenie domáceho dopytu, ktorý by mal byť základom rastu ekonomiky v roku 2004 pri predpokladanom nižšom príspevku čistého exportu. Zároveň BR NBS konštatovala, že pokles úrokových sadzieb podporí snahu centrálnej banky zastaviť tlaky na zhodnocovanie výmenného kurzu, čo zodpovedá zámerom NBS v oblasti podpory udržateľného rastu.

V nasledujúcej časti sú podrobnejšie popísané jednotlivé faktory, ktoré boli Bankovou radou NBS vzaté do úvahy pri rozhodovaní o úrokových sadzbách.

Aktuálny cenový vývoj bol vo februári ovplyvnený očakávaným zvýšením cien regulovaného nájomného, pričom vplyv sekundárnych nákladových efektov nepôsobil v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a s očakávaniami NBS výraznejšie prorastovo na cenovú hladinu. Zrýchlenie rastu cien trhových služieb tak na medzimesačnej, ako aj medziročnej báze bolo ovplyvnené vývojom poplatkov za služby spojené s bývaním. V prostredí útlmu domáceho dopytu a posilňovania nominálneho výmenného kurzu dosahuje rast cien obchodovateľných tovarov nižšiu dynamiku ako zahraničná inflácia.

Aktualizované predikcie vývoja spotrebiteľských cien do konca roka potvrdzujú predpoklady naplnenia strednej hodnoty programového cieľa pre celkovú infláciu. Vplyvom metodickej zmeny zaradenia zmluvného poistenia nastali zmeny v rámci jej vnútornej štruktúry, keď predikcia vývoja regulovaných cien sa pohybuje pod a ceny trhových služieb nad očakávaným intervalom, čo zároveň posúva krátkodobú predikciu jadrovej inflácie do hornej časti programového pásma. Pri abstrahovaní od tohto jednorazového vplyvu by sa ich očakávaný vývoj pohyboval rovnako v strednej časti programových intervalov.

V marci by na medzimesačnej báze malo dôjsť k spomaleniu rastu spotrebiteľských cien, a to v dôsledku doznievania sekundárnych vplyvov, ako aj v dôsledku už nepredpokladaných výraznejších zásahov do regulovaných cien.

V oblasti zahraničnoobchodnej bilancie bol za rok 2003 vykázaný pokles podielu deficitu bežného účtu na HDP na 0,9% z 8,1% v roku 2002. Vývoj obchodnej bilancie je v tomto roku naďalej v súlade so svojím dlhodobejším trendom znižovania 12 mesačného kumulatívneho pasívneho salda. Za prvý mesiac bol vykázaný prebytok tak obchodnej bilancie, ako aj bežného účtu platobnej bilancie. Zároveň však, v dôsledku bázického efektu, došlo k očakávanému poklesu dynamík rastu tak vývozu ako aj dovozu.

BR NBS považuje mieru zhodnocovania sa výmenného kurzu slovenskej koruny za príliš rýchlu. V prípade pokračovania takéhoto vývoja môžu nastať problémy s adaptáciou podnikateľských subjektov. Aj keď Národná banka Slovenska nemá záujem na vytváraní devalvačného vankúša, miera reálneho zhodnocovania sa meny musí byť primeraná celkovému vývoju ekonomiky tak, aby ju nedostávala prílišnou reštrikciou do nerovnováhy. Aj napriek dosiahnutému prebytku bežného účtu v januári je potrebné vo vzťahu ku kurzovému vývoju brať do úvahy očakávané prehĺbenie deficitu obchodnej bilancie v tomto roku, ako aj štruktúru obchodnej bilancie, kde k jej zlepšeniu došlo len v niektorých odvetviach ekonomiky. Preto NBS proti nadmerným tlakom zvyšujúcim volatilitu devízového trhu intervenuje.

Na základe aktuálnych údajov o vývoji HDP v 4. štvrťroku 2003 a za rok 2003 si ekonomika Slovenska udržala vysoké tempo rastu. Ekonomika vzrástla v roku 2003 reálne o 4,2% a jej dynamika je porovnateľná s rokom 2002. Z hľadiska použitia bol rast HDP ovplyvnený výlučne zahraničným dopytom, kým domáci dopyt klesol.

Exportná výkonnosť ekonomiky v roku 2003 významne vzrástla, kým rast jej dovoznej náročnosti bol len mierny, čo sa prejavilo v prorastovom príspevku čistého exportu k rastu HDP. Otvorenosť slovenskej ekonomiky, meraná podielom vývozu a dovozu výrobkov a služieb na HDP sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšila, čím sa zvyšuje aj citlivosť domácej produkcie na cenový a kurzový vývoj.

Domáci dopyt v roku 2003 reálne poklesol celkom a s výnimkou prvého štvrťroka permanentne nedosahoval úrovne predchádzajúceho roka. Jeho vývoj bol ovplyvnený aj výraznejším poklesom investičného a spotrebiteľského dopytu oproti očakávaniam NBS. Rast konečnej spotreby verejnej správy a neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam opačne negatívny vývoj domáceho dopytu zmierňoval.

Banková rada NBS pri prerokovaní situačnej správy zobrala na vedomie aj aktuálnu informáciu o výsledkoch hospodárenia fiskálneho okruhu v roku 2003, kde došlo k poklesu podielu fiskálneho deficitu na HDP v porovnaní so schváleným štátnym rozpočtom. Zníženie deficitu verejného sektora je možné hodnotiť pozitívne, ak bude aj v ďalšom období pokračovať konsolidácia verejných financií.

Vývoj menových agregátov pokračoval aj vo februári v nastúpenom trende a nenaznačuje vznik dopytových tlakov.

Banková rada NBS po posúdení celkového vývoja, ktorý vzhľadom na vývoj jednotlivých zložiek HDP nenaznačuje vznik rizika dopytových tlakov, rozhodla v prostredí očakávaného zmierňovania vplyvu čistého exportu podporiť oživenie domáceho dopytu a ekonomického rastu v strednodobom horizonte. Súčasne NBS očakáva, že zníženie úrokových sadzieb prispeje ku stabilizácii výmenného kurzu slovenskej koruny voči referenčnej mene.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 3. 2024

USD 1,081 0,000
CZK 25,305 0,014
GBP 0,855 0,003
HUF 395,260 0,140
CAD 1,467 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS