ČLÁNOK
Prehľad najdôležitejších udalostí
23. December 2016

1. júla
Od začiatku budúceho roka sa dôchodky zvýšia najmenej o 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.
Počet návštevníkov na Slovensku stále rastie. Ako ďalej informovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch, za prvé štyri mesiace tohto roka Slovensko navštívilo takmer 1,4 milióna dovolenkárov. Dominovali domáci turisti s počtom 866 tisíc a pri náraste o 23 %.
Štátny rozpočet dosiahol ku koncu júna schodok 736,4 mil. eur. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených ministerstvom financií, výdavky medziročne klesli o 437,9 mil. eur, resp. o 5,7 % na 7,3 mld. eur. Rozpočtové príjmy boli vyššie o 168,8 mil. eur, resp. o 2,6 % a dosiahli 6,564 mld. eur.

3. júla
Príjmy Sociálnej poisťovne (SP) z poistného od ekonomicky aktívneho obyvateľstva za január až jún tohto roka podľa predbežných údajov dosiahli 3,35 mld. eur. Oproti plánu na prvý polrok tohto roka ide o nárast o 137,21 mil. eur. “Znamená to plnenie plánu na 104,26 %,“ informoval hovorca SP Peter Višváder.
Na Ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR bolo od nástupu ministra Romana Brecelyho (Sieť) do funkcie doteraz uskutočnených pätnásť personálnych zmien. Zmenili sa napríklad generálni riaditelia troch z pätnástich sekcií (cestovného ruchu, riadenia projektov a regionálneho rozvoja) a riaditelia deviatich odborov.

4. júla
Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, n. o. v júni ukončila štvorročné splácanie záväzkov voči svojim veriteľom, informovala o tom v pondelok prostredníctvom tlačovej správy. V priebehu rokov 2013 až 2016 nemocnica splatila všetky svoje záväzky z minulosti a v súčasnosti hospodári bez vytvárania ďalších dlhov.
Tržby za vlastné výkony a tovar vzrástli medzimesačne v máji tohto roka vo veľkoobchode 0,3 %. V medziročnom porovnaní sa zvýšili v úhrne o 6,1 %. Vzrástli vo väčšine činností, z toho najmä vo veľkoobchode so strojmi, zariadeniami a príslušenstvom o 21,9 %.
Ministerstvo financií dalo do pripomienkového konania novelu zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorej cieľom je získať vyššie zdroje na financovanie prípadných kríz v budúcnosti. Slovenská banková asociácia s tým zásadne nesúhlasí.
Štát podporí slovenských chovateľov dojníc sumou 33 mil. eur. Ministerstvo financií vyčlení na pomoc 30 mil. eur a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka poskytne tri milióny eur.

5. júla
V máji pokračoval rýchly rast vkladov nefinančných spoločností vplyvom rastúcej ekonomiky. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska, pri úveroch podnikom sa však obnovil pokles zo začiatku roka. Vývoj vkladov domácností naznačuje podľa centrálnej banky zrýchlenie súkromnej spotreby v aktuálnom štvrťroku, pričom rast úverov domácnostiam sa opätovne zrýchlil.
Európska centrálna banka predstavila novú bankovku v hodnote 50 eur, ktorá bude uvedená do obehu 4. apríla 2017. Zavedenie novej bankovky je najnovším krokom v rámci zvyšovania bezpečnosti eurových bankoviek.

6. júla
Banky schválili ku koncu mája tohto roka 196 933 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,8 %. Ku koncu piateho mesiaca minulého roka ich bolo totiž 184,5
Navyšovanie príjmov rozpočtu verejnej správy napríklad počas jeho prerokúvania v parlamente a následné využívanie týchto dodatočných rozpočtových prostriedkov by sa malo upraviť. Ministerstvo financií totiž pripravilo novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, v ktorej okrem iného navrhuje podmieniť využitie dodatočných príjmov v rozpočte, s ktorými pôvodne daňová prognóza rezortu financií nepočítala, až ich potvrdením v niektorej z ďalších prognóz počas bežného roka.
Novým povereným generálnym riaditeľom štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky sa stal dlhoročný pracovník podniku Jozef Staško. V riadiacej pozícii vystriedal Jozefa Bystrianskeho, ktorému uplynula maximálna zákonom stanovená lehota pre poverenie na výkon funkcie.

7. júla
Generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne sa od 24. júla tohto roka stane poslanec za stranu Smer-SD, bývalý vicepremiér pre investície a exminister dopravy Ľubomír Vážny. Vláda totiž vo štvrtok schválila návrh na jeho vymenovanie na tento post, ktorý predložil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Funkčné obdobie šéfa poisťovne trvá šesť rokov a jeho mzda predstavuje 6-násobok priemernej mzdy na Slovensku, čo je aktuálne 5 298 eur.
Na Slovensku môže do roku 2020 vzniknúť až 20 tisíc nových pracovných miest v oblasti centier podnikových služieb (CPS). Vyplýva to z Koncepcie podpory centier podnikových služieb na Slovensku, ktorú vláda na štvrtkovom rokovaní prerokovala a schválila. Cieľom koncepcie je prijať niekoľko opatrení, ktoré uľahčia aktivity CPS na Slovensku, prilákajú nových investorov v tejto oblasti a posilnia postavenie Slovenska ako preferovanej krajiny pre tento typ investícií.
Zástupcovia Európskej komisie sa v Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) zaujímali o postupy pri predaji už použitých koľajových vozidiel. “Overovanie prebieha vo viacerých krajinách strednej Európy u viacerých dopravcov. ZSSK však vzhľadom na rastúci objem výkonov a vyťaženosť vozňového parku nepredáva vozne schopné ďalšieho používania v osobnej verejnej doprave,” informovala vo štvrtok riaditeľka odboru komunikácie štátneho vlakového osobného dopravcu Jana Morháčová.
Firma Gestamp Nitra, s. r. o. plánuje v Nitre preinvestovať 100 miliónov eur a vytvoriť v dvoch etapách 396 nových pracovných miest. V priemyselnom parku Sever postaví v katastrálnom území obce Lužianky lisovací závod na výrobu dielov pre automobilový priemysel, najmä pre automobilku Jaguar Land Rover.

8. júla
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v záujme transparentnosti pri nakladaní s verejnými zdrojmi zverejní všetky zmluvy o výkupe pozemkov pod bratislavským obchvatom D4 a rýchlostnou cestou R7 Bratislava – Holice. “Transparentnosť pre nás nie sú len slová. Pôjdeme nad rámec zákona a hoci tieto zmluvy zverejňovať nemusíme, urobíme to,“ povedal generálny riaditeľ NDS Róbert Auxt.
Povinný proces aktivácie elektronických schránok pre všetky právnické osoby na Slovensku, cez ktoré budú komunikovať so štátnymi úradmi, sa začne od prvého augusta. Ako ďalej na piatkovom tlačovom brífingu informoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, proces aktivácie bude zakončený dvoma spôsobmi. Buď sa prvým prihlásením oprávnenej osoby do schránky považuje schránka za aktívnu, alebo od nového roka už bude každá pridelená schránka automaticky považovaná za aktivovanú.
Z pohľadu ekonomiky a hospodárstva podľa premiéra Roberta Fica neexistuje pre Slovensko iná alternatíva, ako je členstvo v Európskej únii. Uviedol to na piatkovej konferencii o investičných príležitostiach v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie.

10. júla
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zrušila verejnú súťaž na vykonávanie opráv trakčných transformátorov a tlmiviek pre hnacie dráhové vozidlá. Ide o zákazku plánovanú na štyri roky za predpokladanú cenu 2,2 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (2,64 mil. eur vrátane dane). Štátny vlakový osobný dopravca zdôvodnil zrušenie tendra tým, že v piatich z deviatich častí bola predložená len jedna ponuka a vo zvyšných štyroch častiach žiadna.
Banky uhradili v minulom roku do Fondu ochrany vkladov ročné príspevky v celkovej výške 8,6 mil. eur. V roku 2014 to bolo pritom ešte 32,37 mil. eur. Banky totiž vlani platili ročný príspevok do fondu vo výške 0,03 % z hodnoty chránených vkladov. V roku 2014 to bol ročný príspevok v celkovej výške 0,12 %.

11. júla
Prebytok zahraničného obchodu Slovenska naďalej rastie. V samotnom máji dosiahol podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) 427,3 mil. eur a v porovnaní s aprílom sa zvýšil o takmer 52 mil. eur.
Nemocniciam sa pozdáva príkaz ministra zdravotníctva na koniec súkromných prevádzkovateľov lekární v ich priestoroch. Informoval o tom portál vZdravotnictve.sk. Lekárne, ktoré v štátnych zdravotníckych zariadeniach prevádzkujú súkromníci, by mali postupne skončiť.
Zákazníci, ktorí odoberali energie od žilinskej spoločnosti Right Power, budú mať od augusta nového dodávateľa. Stane sa ním spoločnosť Slovakia Energy.

12. júla
Korporátna daň sa má znížiť na sľúbených 21 %, dividendy sa majú namiesto platenia zdravotných odvodov zdaniť. Také sú hlavné body návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý rezort financií predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Podnikateľské subjekty v regulovaných odvetviach budú platiť osobitný odvod aj naďalej, jeho sadzba sa má dokonca zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o osobitnom odvode v regulovaných odvetviach, ktorú predložil rezort financií do medzirezortného pripomienkového konania.
Systém poplatkov pri registrácii vozidiel by sa mal zmeniť. Predpokladá to novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú do medzirezortného pripomienkového konania predložilo ministerstvo financií. Po novom by mali menej platiť vlastníci automobilov pri prvej registrácii vozidla, zvýšiť by sa však mali sadzby pri ďalších registráciách.
Prehodnotenie obnovenia prevádzky InterCity (IC) vlakov na hlavnej domácej železničnej trati Bratislava – Košice pripraví Výskumný ústav dopravný (VÚD), a. s. v Žiline. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja si vypracovanie materiálu od uvedenej inštitúcie objednalo do 5. septembra tohto roku za takmer 33 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (39,6 tis. eur vrátane dane).

13. júla
Medziročný prepad spotrebiteľských cien zostal aj v júni na rekordnej úrovni. Ceny v porovnaní s vlaňajším júnom klesli rovnako ako v máji o 0,8 %, čo je historicky najvyšší medziročný pokles cien na Slovensku.
Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie (EÚ) v programovom období 2007 až 2013 v štrnástich operačných programoch k 30. júnu tohto roka 11,257 mld. eur. Miera čerpania dosiahla 96,89 % z celkového záväzku takmer 11,618 mld. eur. Oproti koncu mája využitie eurofondov vzrástlo o 153,84 mil. eur a miera o 1,32 percentuálneho bodu.
Počas minulého roka klesol na Slovensku počet firemných insolvencií na 446, čo predstavuje medziročné zníženie o 14,6 %. Ako ďalej informovala spoločnosť Coface, v rámci strednej a východnej Európy sú Slovensko spolu s Rumunskom jedinými krajinami, kde je počet firemných insolvencií na predkrízovej úrovni.

14. júla
Rast nových objednávok v priemysle na Slovensku dosiahol solídne tempo aj v máji. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž priemyselné podniky evidovali v piatom mesiaci medziročne o 9,8 % viac nových objednávok v sume 4,21 mld. eur.
Zjednotenie systému čerpania eurofondov a obnovu dôvery prijímateľov finančnej pomoci považuje podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer – SD) za priority slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie v oblasti kohéznej politiky. Čerpanie eurofondov je podľa neho aj napriek niektorým zlepšeniam naďalej komplikované a častokrát prijímateľov na úrovni miest a obcí demotivuje.

15. júla
Cena za zavedenie sociálnych zliav pre dôchodcov a študentov na cestovanie vo vlakoch je niečo viac ako 14 miliónov eur. Ako informovala v piatok hovorkyňa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Karolína Ducká, pôvodne štát náklady na toto opatrenie odhadoval na 12 miliónov eur.
Výstavbu prístupovej komunikácie k plánovanému novému cestnému mostu cez Dunaj medzi Komárnom a maďarským Komáromom môže zabezpečiť spoločnosť Váhostav – SK, a. s. (Váhostav). Predložila totiž najnižšiu cenu spomedzi desiatich uchádzačov, a to vo výške 2,92 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (3,5 mil. eur vrátane dane).
Na Slovensku sa v júni zaregistrovalo 8 354 osobných automobilov. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast na úrovni 12,07 %. Ako ďalej informoval Zväz automobilového priemyslu SR, prvý polrok mal každým mesiacom stúpajúcu tendenciu v počtoch registrácii nových vozidiel a tým si oproti roku 2015 nakumuloval nárast na úrovni 18,24 %.

17. júla
Farmári vďaka priaznivému počasiu začali v 27. týždni so žatvou aj v poľnohospodárskych podnikoch na strednom Slovensku. Ako ďalej informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová, v južne položených regiónoch sa postupne končí zber repky, jačmeňa ozimného, ale aj pšenice či hrachu.
Po realizácii bezpečnostných opatrení na diaľniciach D1, D2 a rýchlostnej ceste R1 v dĺžke 327 kilometrov sa výrazne zvýšil podiel úsekov s medzinárodne akceptovaným trojhviezdičkovým hodnotením. Po cestno-bezpečnostnej inšpekcii vykonanej začiatkom tohto roka získalo úroveň troch hviezdičiek 77 percent úsekov, pričom pri kontrole koncom roku 2013 ich bolo 27 percent.

18. júla
Takmer 60 percent zamestnávateľov obratom zareagovalo na upozornenie Sociálnej poisťovne (SP), že meškajú s platením sociálnych odvodov. Poisťovňa im minulý mesiac odoslala upozornenia na aktuálny nedoplatok na poistnom za minulý mesiac.
Až 70 % samospráv a nimi zriadených rozpočtových organizácií dosiahli akceptovateľnú mieru veriteľského rizika, čo znamená, že pri nich hrozí nulové alebo iba nízke riziko neuhrádzania svojich záväzkov. Tento údaj vyplýva z aktuálneho hodnotenia bonity slovenských municipalít za rok 2015 spoločnosťou CRIF – Slovak Credit Bureau, s. r. o.
Elektronický výber mýta pre Národnú diaľničnú spoločnosť, a. s. dosiahol v prvom polroku tohto roka 96,18 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená nárast o 4,71 mil. eur, resp. o 5,15 %. Mýto vynieslo v júni 17,34 mil. eur, čo je oproti máju o 170 tis. eur, alebo o 1 % viac.

19. júla
V máji tohto roka bolo vyhlásených 286 verejných obstarávaní v celkovom predpokladanom objeme 244 mil. eur. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka počet začatých verejných tendrov klesol o 53,3 % a ich očakávaná hodnota o 62,9 %.
Benzíny a motorová nafta by mali byť pomaly z našich ciest vytláčané alternatívnymi palivami. Elektrinou, skvapalneným a stlačeným zemným plynom, skvapalneným ropným plynom, vodíkom či kvapalnými biopalivami. Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s ministerstvom dopravy už vypracovalo návrh Národného politického rámca pre rozvoj trhu s alternatívnymi palivami.
Elektronickú schránku si doposiaľ aktivovalo iba 1 584 právnických osôb z celkového počtu zhruba 270 tisíc. Informoval o tom na zasadnutí Komisie pre technologický rozvoj a inovácie podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Peter Pellegrini (Smer-SD). “K 1. augustu spúšťame proces aktivácie elektronických schránok, ako to prikazuje zákon,” povedal podpredseda vlády.

20. júla
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla na konci júna tohto roka 9,45 %. Miera nezamestnanosti tak zostala na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy predstavovala 9,03 %. V porovnaní s koncom mája sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac nezmenila, medziročne bola nižšia o 2,10 percentuálneho bodu.
Ministerstvo financií SR plánuje novelizovať zákon o poisťovníctve, v ktorom chce rozšíriť 8-percentnú odvodovú povinnosť z odvetvia poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla na všetky odvetvia neživotného poistenia. Zároveň by sa mal rozšíriť okruh subjektov, ktorým je tento odvod určený.
Slovenské elektrárne po dvoch rokoch znova zaujali slovenskú políciu. Konkrétne Atómová elektráreň Mochovce. Práve v tejto jadrovej elektrárni vykonáva Národná kriminálna agentúra (NAKA) policajnú raziu. Slovenské elektrárne, ktoré majú na starosti dostavbu Mochoviec a ktoré vlastnia túto elektráreň, policajnú raziu potvrdili.

21. júla
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR) v spolupráci s neziskovými organizáciami začína s distribúciou potravinových balíčkov pre sociálne odkázaných ľudí. Ako na tlačovej besede uviedol generálny riaditeľ UPSVAR Marián Valentovič, ide o opatrenie z operačného programu Európskej únie, konkrétne z fondu európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby.
Slovenské samosprávy v prvom štvrťroku tohto roka zlepšili hospodárenie. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau, podľa ktorej ku koncu marca vykázali celkový prebytok na úrovni 274,7 mil. eur. Medziročne to znamenalo zvýšenie prebytku až o vyše 30 %. Po započítaní príjmových a výdavkových finančných operácií prebytok hospodárenia samospráv dosiahol dokonca takmer 305 mil. eur.
Slovensko sa v minulom roku výrazne odchýlilo od trajektórie k vyrovnanému rozpočtu. Konštatuje to v predbežnom hodnotení plnenia pravidla o vyrovnanom rozpočte za rok 2015 ministerstvo financií, aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb upravil Slovenskej pošte, a. s. licenciu tak, aby od 1. októbra tohto roka umožnil úhradu poštovného nielen hotovosťou, ale aj bezhotovostne platobnými kartami všetkých bánk. Regulačný úrad vo štvrtok informoval, že tým vychádza v ústrety potrebám občanov.

22. júla
Miera evidovanej nezamestnanosti bola na konci júna tohto roka vyššia ako 20 % v troch okresoch na Slovensku. Ide o okresy Rimavská Sobota, Revúca a Kežmarok. Z týchto okresov sa dva nachádzajú v Banskobystrickom kraji a jeden v Prešovskom kraji. Počet okresov s nezamestnanosťou nad 20 % tak medziročne klesol o päť. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
V prvom polroku 2016 bolo na území Slovenskej republiky zadržaných 1 852 kusov falzifikátov eurových bankoviek. V medziročnom porovnaní je to mierny pokles o 1,4 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), z celkového množstva bola skoro polovica falzifikátov odhalená pred ich uvedením do obehu, a preto neohrozili hotovostný peňažný obeh.
V slovenskom zdravotníctve chýbajú tisícky sestier a pôrodných asistentiek, pričom zohnať sestru je problém nielen do ambulancií lekárov, ale aj do niektorých zdravotníckych zariadení. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) preto vyzýva kompetentných, aby začali okamžite riešiť nedostatok sestier a pôrodných asistentiek.
Rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS) vo veci takzvaného G-komponentu, čiže poplatku za prístup do prenosovej a distribučnej sústavy, je už zverejnené v Zbierke zákonov SR. Časť vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o G-komponente tak stráca účinnosť a nemôže sa aplikovať. Regulačný úrad je teraz zo zákona povinný uviesť vyhlášku do súladu s ústavou do šiestich mesiacov, pričom je viazaný právnym názorom ústavného súdu.

24. júla
Ku koncu prvého polroka tohto roka pracovalo na Slovensku 30,2 tisíca cudzincov. V porovnaní s júnom minulého roka ide o nárast takmer o 7,4 tisíca osôb. Najpočetnejšie zastúpenie na slovenskom pracovnom trhu majú občania Rumunska. Tých ku koncu minulého mesiaca na Slovensku pracovalo 6,9 tisíca, čo je medziročne viac o 1,2 tisíca osôb.
Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v piatok potvrdila hodnotenie dlhodobej úverovej spoľahlivosti Slovenska. Dlhodobý emisný rating (IDR) v domácej mene ponechala na stupni A+ so stabilným výhľadom. Krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene zlepšila o jeden stupeň na F1+ z predchádzajúcej úrovne F1. Agentúra zároveň Slovensku pridelila nový rating krátkodobých záväzkov v domácej mene na stupni F1+.

25. júla
Na pozíciu generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne (SP) namiesto Dušana Muňka už nastúpil poslanec za stranu Smer-SD, bývalý vicepremiér pre investície a exminister dopravy Ľubomír Vážny. Vážneho ako šéfa poisťovne s účinnosťou od 24. júla tohto roka schválila vláda ešte začiatkom tohto mesiaca.
V rámci projektu Hodnota za peniaze (Value for money) si Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR stanovilo päť oblastí, na ktoré sa chce zamerať. Cieľom nie je šetriť na zdravotnej starostlivosti, ale zvýšiť efektivitu redistribúcie prostriedkov. Ako priblížil v pondelok na brífingu minister zdravotníctva Tomáš Drucker, v prvom prípade ide o efektivitu nemocníc.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja chce pri výstavbe budúcich diaľničných úsekov využiť aj metódu Hodnota za peniaze. Prípadné ušetrené peniaze vo verejných výdavkoch by tak mohlo použiť na stavbu inej infraštruktúry.

26. júla
Slovensko dáva na zdravotníctvo viac ako okolité krajiny, vo výsledkoch však zaostáva. Konštatuje to Priebežná správa o revízii výdavkov v zdravotníctve v rámci projektu Hodnota za peniaze, ktorú zverejnilo Ministerstvo financií SR. Krajiny ako Česko, Poľsko a Maďarsko dosahujú v priemere o 15 % nižšiu úmrtnosť odvrátiteľnú systémom zdravotnej starostlivosti.
Po desiatich mesiacoch otvorili v utorok na Orave zrekonštruovaný most na ceste I/59 medzi obcami Podbiel a Nižná. Vodiči tak na hlavnom ťahu do Poľska nebudú stáť v tomto úseku v kolónach. Investícia do rekonštrukcie mosta s dĺžkou viac ako 50 metrov si vyžiadala 6,127 milióna eur.
Európska komisia (EK) v utorok schválila dohodu česko-slovenskej energetickej skupiny EPH a talianskej spoločnosti Enel o kúpe podielu v Slovenských elektrárňach (SE). Transakcia nepredstavuje hrozbu pre hospodársku súťaž, uviedla komisia.
Na zámere britskej automobilky Jaguar Land Rover postaviť nový závod pri Nitre rozhodnutie voličov vo Veľkej Británii o vystúpení z Európskej únie nič nezmenilo. Potvrdil to na utorňajšom stretnutí s novinármi Alexander Wortberg, ktorý má slovenský závod v koncerne na starosti.

27. júla
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zriadilo od 15. júna tohto roka odbor ošetrovateľstvo. Od 1. augusta by ho mala viesť ministerská sestra Tatiana Hrindová. Informovala o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.
Žatva na Slovensku je v plnom prúde. Podľa monitoringu plôch Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) je aktuálne zobratá úroda repky z 88 % výmery, 60 % pšenice, 95 % jačmeňa ozimného, 58 % jačmeňa jarného, 15 % raže, 5 % ovsa a 7 % tritikale.
Bežný účet platobnej bilancie bol podľa predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS) v máji v schodku 115 mil. eur. Pokračoval tak trend schodkov, ktoré bežný účet vykazuje od začiatku tohto roka. Hoci po revízii bol deficit bežného účtu v apríli iba mierny, na úrovni 6 mil. eur.
Slovenské banky budú musieť plniť prísnejšie kapitálové požiadavky. Národná banka Slovenska (NBS) rozhodla o určení miery proticyklického kapitálového vankúša na úrovni 0,5 %, a to od 1. augusta 2017. Jeho cieľom je v čase ekonomického rastu zabezpečiť vytvorenie kapitálového vankúša dostatočného pre absorbovanie možných neskorších strát.

28. júla
Slovensko vyčerpalo z rozpočtu Európskej únie v minulom roku celkovo 3,73 mld. eur. Zároveň sme do rozpočtu Európskej únie prispeli sumou 607,9 mil. eur a odviedli prostriedky v podobe ciel a obchodných poplatkov na úrovni 88,9 mil. eur. Čistá rozpočtová pozícia Slovenska voči európskemu rozpočtu tak dosiahla kladných 3,095 mld. eur.
Firmám spojeným s príbuznou bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcela Foraia Annou Sučkovou sa vlani darilo. Konštatoval to vo štvrtok na tlačovej besede nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý.
Od začiatku budúceho roka bude môcť využiť tzv. programový výber úspor po odchode na dôchodok väčší počet sporiteľov v druhom pilieri. Ide o systém, ktorý umožňuje nechať si po odchode na dôchodok postupne vyplatiť nasporenú sumu. Sporitelia by si tak nemuseli za všetky svoje penzijné úspory kúpiť doživotnú penziu.
Termín vyhlásenia tretieho kola projektu Zelená domácnostiam sa znova posúva. Tentoraz z konca júla na začiatok septembra. “Tretie kolo bude vyhlásené 6. septembra o 12. hodine,” uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.
Česko-slovenská energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorú vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, definitívne vstúpila do Slovenských elektrární. EPH sa stal päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti Slovak Power Holding (SPH) a uzavrel tak prvú fázu vstupu do slovenského dominantného výrobcu elektriny.

29. júla
Nálada v slovenskej ekonomike sa v júli mierne zlepšila. Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu v siedmom mesiaci roka vzrástol o 0,9 bodu na úroveň 100 bodov. Medziročne je tak jeho hodnota vyššia o 0,8 bodu a za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 4,1 bodu.
Domácnosti, ktoré odoberajú teplo od veľkých výrobcov prostredníctvom takzvaného centrálneho zásobovania teplom, by nemali byť prekvapené odstávkami teplej vody počas letných mesiacov. Ako uviedol predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Miroslav Obšivaný, pravidelná mimosezónna odstávka teplej vody je nutná z dôvodu revízie a údržby všetkých výrobných zariadení.
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) by mala zopakovať súťaže, v ktorých sama obmedzila súťaž. Konštatovali to v piatok na tlačovej besede zástupcovia Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Podľa inštitútu NDS za ostatný rok predviedla niekoľko pozoruhodných príkladov ako obmedziť súťaž a zvyšovať ceny diaľnic na Slovensku.
Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings potvrdila Slovensku rating dlhodobých a krátkodobých záväzkov v zahraničnej a domácej mene na úrovni A+/A-1 so stabilným výhľadom. Agentúra o svojom piatkovom kroku uviedla, že ratingy krajiny podporuje nízky zahraničný dlh, stabilná fiškálna situácia a perspektíva zdravého ekonomického rastu.

31. júla
Sociálna poisťovňa (SP) vykázala za január až máj tohto roka úspešnosť výberu poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie na úrovni 97,62 %. Vyplýva to zo správy o hospodárení poisťovne za január až máj tohto roka.
Automobilka Kia Motors Slovakia v prvom polroku 2016 vyrobila 177 900 áut, čo predstavuje 4,7-percentný medziročný nárast v porovnaní s prvým polrokom 2015. Automobilka zvýšila o viac ako 11 % aj produkciu motorov, keď ich za prvých šesť mesiacov roka vyrobila viac ako 318 tisíc kusov.
Objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku v júni stúpol v porovnaní s koncom mája o 286,5 mil. eur. Ako informuje Národná banka Slovenska (NBS), ku koncu šiesteho mesiaca tak dosiahol 20,435 mld. eur. Naďalej dominujú iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých objem dosiahol 12,975 mld. eur a oproti máju stúpol o 257,2 mil. eur.

KURZY

17. 1. 2018

USD 1,220 0,003
CZK 25,447 0,069
GBP 0,886 0,003
HUF 308,770 0,020
CAD 1,519 0,001

SPOLUPRÁCA