ČLÁNOK
Podmienky na trhoch s ropou sa zhoršia, očakáva Slovnaft
9. Január 2018

Bratislavská rafinéria Slovnaft v strednodobom horizonte počíta skôr so zhoršením ekonomických podmienok na burzovom trhu s ropnými produktami. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Slovnaftu Anton Molnár, podnik taktiež očakáva spomalenie a postupne až zastavenie rastu dopytu po ropných produktoch. „Budeme preto pokračovať v realizácii množstva malých krokov, ktoré majú okrem iného viesť aj k systémovej redukcii firemných nákladov v neproduktívnej sfére a súčasne tiež k rastu príjmov z predaja našich produktov a služieb širšiemu okruhu zákazníkov,“ dodal Molnár.

Rafinéria patriaca do maďarskej skupiny MOL plánuje tiež pokračovať v investíciách v rámci dlhodobej stratégie. „Tie nám umožnia čeliť štrukturálnym zmenám, ktoré sa vo fosílnej energetike postupne viac a viac presadzujú,“ doplnil Molnár.

Miliónové investície

Slovnaft v minulom roku preinvestoval zhruba 100 miliónov eur. Najviac finančných prostriedkov, 30 miliónov eur, smerovalo do generálnych revízií rafinérskych a petrochemických jednotiek. „Pravidelná rozsiahla kontrola technického stavu zariadení a ich údržba boli potrebné pre ďalší bezproblémový chod výroby,“ spresnil Molnár. Na výmenu katalyzátorov, chemických látok a na urýchlenie procesov vo výrobných zariadeniach vynaložil Slovnaft minulý rok 11 miliónov eur.

V oblasti maloobchodnej siete pokračovala bratislavská rafinéria v rekonštrukcii čerpacích staníc a otváraní nových predajní Fresh Corner s investíciami 15,5 milióna eur. Ku koncu minulého roka sa tak predajne Fresh Corner nachádzali na 113 čerpacích staniciach Slovnaft. Ako dodal Molnár, v tomto roku bude Slovnaft pokračovať v rekonštrukcii svojej maloobchodnej siete a zavádzaní gastro konceptu Fresh Corner. Rovnako začne maloobchodná sieť v tomto roku s inštaláciou nabíjačiek pre elektromobily.

celý článok

KURZY

22. 2. 2018

USD 1,228 0,004
CZK 25,316 0,045
GBP 0,883 0,001
HUF 312,690 0,540
CAD 1,559 0,001

SPOLUPRÁCA