ČLÁNOK


,

Optimistické očakávania na trhu s mobilmi
24. decembra 2002

Minulý rok bol kritický pre celý informatický priemysel, vrátane predaja mobilných telefónov a mobilných služieb. Nástup telefónov tretej generácie sa spočiatku nestretol s takým úspechom, aký výrobcovia očakávali. V roku 2001 preto po prvýkrát neklesol predaj mobilných telefónov. Zdá sa však, že tento rok sa situácia obrátila k lepšiemu.

Agentúra IDC zaoberajúca sa analýzami jednotlivých segmentov trhu s informačnými technológiami zverejnila nečakane pozitívne očakávania, týkajúce sa celosvetového predaja mobilných telefónov v roku 2002. Správa vyznieva priaznivo dokonca aj pre americký trh, kde sa mobily tradične predávajú horšie ako v Európe a Japonsku.

Väčšina expertov očakávala, že predaj sa za rok 2002 v porovnaní s rokom 2001 ešte väčšmi zníži. Avšak analytik IDC pre bezdrôtovú komunikáciu Kevin Burden verí, že výrobcovia predajú v tomto roku 391 miliónov telefónov, čo je dvojpercentný nárast oproti roku 2001. Rast síce minimálny, avšak v porovnaní s očakávaným poklesom by to bol predsa len úspech.

K. Burden uvádza dve hlavné príčiny, ktoré podľa neho spôsobia tento nečakaný „boom“. Prvou je hospodársky vzostup Číny a Indie. Ekonomika týchto zaľudnených krajín sa rozvíja. Výrobcovia mobilov tu preto nachádzajú obrovské množstvo zákazníkov, ktorí si kupujú telefón po prvýkrát.

Druhou príčinou je nástup mobilov tretej generácie, čo má ohlas vo vyspelých krajinách, ako sú USA. Zákazníci v týchto krajinách teraz radi vymieňajú svoje staré čiernobiele modely za prístroje, ktoré im prinášajú nové možnosti. Možnosti, ako je príjem fotografií a videoklipov či hranie zdokonalených počítačových hier, a to všetko vo farbe a s realistickým zvukom.

Prevláda optimizmus

Správa IDC sa objavila asi týždeň po tom, čo optimistické očakávania zverejnili viacerí poprední výrobcovia. Svetová jednotka – spoločnosť Nokia – verí, že sa tento rok celosvetovo predá dokonca 400 miliónov telefónov. Výrobca čipov do mobilných telefónov, spoločnosť Qualcomm, ohlásila, že očakáva nárast predaja v tomto štvrťroku vďaka zvyšujúcemu sa dopytu po telefónoch tretej generácie.

Analytik agentúry Salomon Smith Barney T. C. Robillard je najväčším optimistom. Na rok 2003 predpovedá celosvetovo predaj 430 miliónov kusov mobilných telefónov. Pokiaľ ide o tento rok, zlepšil svoje pôvodné predpovede pre niektoré spoločnosti, napríklad pre Nokiu a amerického mobilného operátora AT&T Wireless.

Na druhej strane, Robillard znížil svoju pôvodnú predpoveď pre jedného z kľúčových hráčov na trh – výrobcu čipov Qualcomm. Vyjadril vážne pochybnosti o tom, že by Qualcommu mala výrazne pomôcť expanzia na čínsky a indický trh.

Viac čipov

Ako sme už spomenuli, Qualcomm vkladá veľké nádeje do telefónov tretej generácie. Spoločnosť ohlásila, že za prvý štvrťrok svojho fiškálneho roka, ktorý sa končí 30. decembra, očakáva predaj 28 miliónov čipov pre MMS telefóny (telefóny schopné prijímať a zasielať multimediálne MMS správy). Firma pôvodne očakávala, že predá len 25 – 27 miliónov čipov.

Medziročne by takýto výsledok znamenal 87-percentný nárast predaja. Asi 80 % z tohto množstva by mali byť čipy CDMA2000 určené pre telefóny tretej generácie. Qualcomm sa sústreďuje najmä na výrobu týchto čipov, ktoré zodpovedajú štandardu CDMA (Code Division Multiple Access).

CDMA je dominujúcim formátom v mobilných sieťach v USA. V súčasnosti sa však telefóny tretej generácie ponúkajú najmä mimo hraníc USA, ich najväčšími odbytiskami sú Japonsko, Južná Kórea a Čína. Tretia generácia umožňuje rýchlejšie sťahovanie dát z internetu ako takzvané mobily dvaapoltej generácie. Nové mobily navyše obsahujú farebné displeje a výkonnejšie procesory, vďaka ktorým nie je problémom ani prehrávanie videa.

Medzičasom viacerí mobilní operátori v Ázii, Európe a USA začali poskytovať služby tretej generácie, takže tieto mobily dokážu využiť svoje možnosti. Bolo by napríklad zbytočné mať mobil umožňujúci príjem MMS správ, ak mobilný operátor neposkytuje MMS službu.

Qualcomm takisto zvýšil očakávania pre druhý fiškálny kvartál, ktorý sa končí 30. marca 2003. Na toto trojmesačné obdobie firma predpovedá predaj 24 – 27 miliónov čipov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom by to bol nárast o 71 – 93 percent. Čip CDMA2000 by mal predstavovať o niečo viac ako 80 percent z tohto predaja. Qualcomm pôvodne očakával v druhom štvrťroku predaj len 20 miliónov čipov.

„Naše očakávania sa opäť zlepšili po tom, čo sme zaznamenali rapídny nárast sietí CDMAOne a CDMA2000 a ich úspech na globálnych trhoch,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Qualcomm Irwin Mark Jacobs. „Veríme, že pokračujúci rast CDMA sietí na úkor ostatných technológií je spôsobený predovšetkým atraktívnosťou mobilov tretej generácie pre zákazníkov i mobilných operátorov.“

Drahšie pamäťové karty

Rastúce očakávania Qualcommu sú v súlade s vyhláseniami ďalších dvoch výrobcov čipov, spoločností Advanced Micro Devices (AMD) a Intel. Obe spoločnosti sa zaoberajú najmä výrobou čipov pre osobné počítače a notebooky. Do mobilov tretej generácie však obe dodávajú pamäťové karty. A zdá sa, že tento biznis je pre ne čím ďalej tým zaujímavejší.

AMD aj Intel zaznamenali zvýšený záujem o pamäťové karty počas štvrtého štvrťroka. Preto predpokladajú, že oproti tretiemu štvrťroku dôjde k podstatnému nárastu ich predaja. Takisto očakávajú, že dopyt bude naďalej rásť. Intel dokonca oznámil, že od 1. januára zvyšuje ceny za svoje pamäťové karty o 40 percent. To je jasné znamenie, že Intel ráta so zvýšeným záujmom a verí, že zákazníci budú ochotní platiť viac. Ide o zriedkavý krok. V oblasti informačných technológií panuje tvrdá konkurencia a ceny sa zvyčajne skôr znižujú.

Pamäťové karty sa okrem mobilov využívajú v rôznych prístrojoch, ako sú digitálne fotoaparáty či vreckové počítače. Predstavitelia Intelu však uvádzajú, že na zvýšenie cien si trúfli práve vďaka rastúcemu záujmu o mobilné telefóny.

Predpovede od Nokie

Najväčší svetový výrobca mobilov, spoločnosť Nokia, takisto zverejnila svoje očakávania vývoja trhu s mobilnými telefónmi a službami v budúcom roku.

„Spoločnosť predpokladá, že v roku 2003 sa celosvetovo predá asi o 10 percent viac mobilných telefónov ako v tomto roku. Naďalej bude pokračovať rozvoj mobilných sietí, pričom konkurencia sa bude zostrovať,“ uvádza sa v správe, ktorú vedenie spoločnosti vypracovalo pre svojich akcionárov. Ako sme už spomenuli, predpoveď Nokie znie 400 miliónov predaných mobilov za rok 2002.

Túto predpoveď možno považovať za trochu opatrnej-šiu v porovnaní s predchádzajúcimi vyhláseniami predstaviteľov spoločnosti. Podľa nich Nokia očakávala počas nasledujúcich troch rokov nárast trhu s mobilmi o 10 – 15 percent. Očakávania pre trh s mobilnými službami sú ešte opatrnejšie. Predstavitelia Nokie predpokladajú, že dôjde k zostreniu konkurenčného boja, operátori sa väčšmi sústredia na príjmy a výdavky a budú menej investovať do infraštruktúry. Objemy predaja na trhu s mobilnou infraštruktúrou by mali preto oproti tomuto roku klesnúť asi o 10 percent. Samotná Nokia predpokladá pri predaji svojich sieťových produktov nárast o 5 – 10 percent.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 4. 2024

USD 1,068 0,004
CZK 25,254 0,026
GBP 0,856 0,002
HUF 393,930 0,930
CAD 1,469 0,000

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS