ČLÁNOK
NBS spustila inovačný hub
1. Apríl 2019

Národná banka Slovenska (NBS) v spolupráci s Ministerstvom financií SR dnes (1. apríla 2019) spustila inovačný hub.

Cieľom inovačného hubu je podporiť implementácie moderných technológií na slovenskom finančnom trhu a zlepšovanie pravidiel jeho fungovania. Inovačný hub je určený záujemcom s reálnym podnikateľským plánom vo FinTech oblasti. Záujemcovia môžu vďaka inovačnému hubu viesť dialóg s expertmi NBS, ktorí im pomôžu pochopiť detaily požiadaviek na podnikanie na finančnom trhu.

Na nadviazanie komunikácie s NBS je vytvorený kontaktný formulár, ktorý NBS umožní získať základný prehľad o zámere záujemcu o FinTech.

Ako uviedla Júlia Čillíkova, výkonná riaditeľka úseku regulácie a ochrany finančných spotrebiteľov: „Inovačný hub poskytne záujemcom o podnikanie v tejto oblasti informácie o ekosystéme inovatívnych obchodných modelov a pomôže im zorientovať sa v príslušných regulačných požiadavkách“.

Crowdfunding, virtuálne aktíva, platobné aplikácie v mobilných zariadeniach sú len niekoľkými príkladmi inovácií, ktoré podporujú vznik nových obchodných modelov a rozširujú prístup spotrebiteľov k finančným službám.

Nové technológie ako blockchain, cloud computing a umelá inteligencia transformujú aj podnikanie etablovaných subjektov finančného trhu. Inovačný hub má ambíciu podporiť osvojovanie si inovatívnych postupov inštitúciami, aby svoje služby mohli poskytovať efektívnejšie a lacnejšie.

Národná banka Slovenska má aj prostredníctvom tejto iniciatívy záujem lepšie porozumieť dynamickému vývoju v oblasti FinTech, aby tak mohla prispieť ku kultivácii inovatívneho podnikania na finančnom trhu.

Činnosť inovačného hubu bude vykonávaná v súlade s mandátom NBS spôsobom, ktorý prispeje k bezpečnému a zdravému fungovaniu finančného trhu v záujme udržiavania dôveryhodnosti finančného trhu, ochrany finančných spotrebiteľov a iných klientov na finančnom trhu.

Martina Vráblik Solčányiová

hovorkyňa NBS

Národná banka Slovenska
oddelenie komunikácie


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

6. 12. 2019

USD 1,109 0,000
CZK 25,533 0,007
GBP 0,845 0,000
HUF 330,190 0,660
CAD 1,462 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS