ČLÁNOK




Ministerstvo pokračuje v prácach na vytvorení energetického holdingu
23. marca 2017

Ministerstvo hospodárstva (MH) pokračuje v prácach na založení štátneho energetického holdingu, na zriadení ktorého sa dohodla súčasná vládna koalícia. Doteraz sa pozornosť  MH sústreďovala najmä na nový regulačný zákon. „Ministerstvo hospodárstva sa v posledných týždňoch intenzívne venovalo najmä téme cenovej regulácie v energetike, a s tým spojenej novelizácii zákona o regulácii. Práce na príprave konceptu energetického holdingu stále pokračujú,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano, s tým, že ku konkrétnostiam sa nateraz nebudú vyjadrovať.

Problémom vytvárania energetického štátneho holdingu však môže byť fakt, že nie všetky energetické spoločnosti, v ktorých má štát podiely, môžu byť do holdingu začlenené. Jednou z takých firiem je napríklad Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorej jediným akcionárom je Ministerstvo financií SR. To, že prevádzkovateľ elektrizačnej prenosovej sústave nemôže byť súčasťou spomínaného holdingu, hovorí samotný zákon o energetike. V ňom sa jednoznačne píše, že firma, ktorá vyrába, alebo dodáva elektrinu či plyn, nesmie vykonávať či už priamo alebo nepriamo kontrolu nad prevádzkovateľom prenosovej sústavy.

„V snahe zabezpečiť oddelením vlastníctva úplnú nezávislosť prevádzky sústavy od záujmov dodávateľských a výrobných podnikov a zabrániť výmene dôverných informácií by teda v zmysle platnej právnej úpravy tá istá osoba nemala riadiť činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo prenosovej sústavy a zároveň podniku, ktorý vykonáva akúkoľvek výrobnú alebo dodávateľskú činnosť v oblasti energetiky,“ spresnil pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák. Doplnil, že právnym následkom takéhoto porušenia môže byť nielen prípadné udelenie pokuty za porušenie povinnosti oddelenia prevádzkovateľa prenosovej sústavy v zmysle zákona o energetike, ale dokonca až odňatie certifikácie udelenej spoločnosti SEPS Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Problémom bude zrejme začleniť do štátneho energetického holdingu spoločnosť Transpetrol, ktorej jediným akcionárom je ministerstvo hospodárstva. Zmienil sa o tom po rokovaní koaličnej rady predseda strany Most-Híd Béla Bugár, podľa ktorého pri zakladaní štátneho holdingu je potrebné „viackrát merať a raz rezať“. „Musíme napríklad vyriešiť také problémy, ako je to v prípade Transpetrolu, ktorý keby sa dostal pod energetický holding, tak vieme, že tam tie záujmy ruskej strany môžu skrížiť záujmy slovenskej strany,“ povedal.

Štát v súčasnosti vlastní podiely v niekoľkých energetických podnikoch. Okrem vyššie spomínaných aj v Západoslovenskej energetike (51 %), vo Východoslovenskej energetike Holding (51 %), Stredoslovenskej energetike (51 %), Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (100 %), ako aj v spoločnostiach SPP (100 %), SPP-Distribúcia (51 %), Eustream (51 %), Nafta (28,6 %) a Slovenské elektrárne (34 %). Štát je taktiež jediným vlastníkom šiestich najväčších teplární na Slovensku, a to v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, vo Zvolene a v Košiciach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS