ČLÁNOK
Ministerstvo hospodárstva pracuje na vzniku štátneho holdingu
2. Január 2018

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) stále pracuje na vzniku štátneho energetického holdingu, na ktorom sa dohodli koaliční poslanci po chaose s cenami energií zo začiatku minulého roka. „Pripravujeme všetky právne predpoklady, aby sme pravdepodobne s SPP urobili energetický holding, ktorý bude mať dostatok zdrojov na to, aby mohol vstupovať do akvizícií, aby bol významným hráčom na energetickom trhu. Ešte pracujeme na tom, ako to prakticky urobiť,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk minister hospodárstva Peter Žiga.

Minister už má na stole vypracovanú štúdiu. V prvom kvartáli nového roka by sa aj verejnosť mala dozvedieť podrobnosti o štátnom energetickom holdingu, ktorý by mal združovať niektoré akcie štátu v energetických podnikoch. „Povieme si ďalšie kroky, ako to bude vyzerať. Či napríklad bude SPP vstupovať do distribučných spoločností a prevezme po štáte akciové podiely, čo bude ďalej s teplárňami, ako to bude so spoločnosťou JESS, ktorá má na starosti prípravu a výstavbu nového jadrového zdroja v Bohuniciach. Čiže je ešte viac otvorených otázok, ktoré budeme musieť vyriešiť,“ dodal Žiga.

Minister v súčasnosti neeviduje veľký pohyb či už domácich, alebo zahraničných investorov na slovenskom energetickom trhu. „Zrejme nie je na to teraz obdobie. Nemám pocit, že náš región v tejto chvíli je vyšpičkovaný na nový kapitál. Ja si skôr myslím, že výraznejší pohyb investorov na energetickom trhu bude v období širšieho prechodu na obnoviteľné zdroje energií. Takže vidím potenciál veľkých investícií do obnoviteľných zdrojov a nie preskupovaním nejakých akcionárskych podielov v existujúcich energetických firmách,“ uzavrel Žiga.

KURZY

22. 2. 2018

USD 1,228 0,004
CZK 25,316 0,045
GBP 0,883 0,001
HUF 312,690 0,540
CAD 1,559 0,001

SPOLUPRÁCA