ČLÁNOK




Index podnikateľského prostredia v 4. kvartáli roku 2007 opäť poklesol
2. marca 2008

Index podnikateľského prostredia v 4. kvartáliroku 2007 opäť poklesol
Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne, na základe vlastného prieskumu, pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 120,9 bodu, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom pokles o 0,94 %
 
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v štvrtom štvrťroku 2007 opäť mierne zhoršilo. Ide o šiesty pokles hodnoty Indexu podnikateľského prostredia za sebou. Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP), ktorý pravidelne, na základe vlastného prieskumu, pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, je 120,9 bodu, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom pokles o 0,94 %[1].
V štvrtom štvrťroku 2007 zaznamenala najväčší pokles položka pracovnoprávna legislatíva s výrazným poklesom o 5,83 % a dosiahnutou aktuálnou hodnotou 99,7 bodu. Pod tento pokles sa podpísala novela Zákonníka práce, ktorá nadobudla účinnosť 1. septembra 2007 a priniesla sprísnenie podmienok prijímania a prepúšťania zamestnancov. Podnikateľov zároveň trápi Zákon o podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý zaviedol povinnú zdravotnú službu a zaväzuje podnikateľov k novým administratívnym povinnostiam. Dôsledkom je rast neproduktívnych nákladov. Oba zákony tak vytvárajú bariéry podnikaniu a slobodnejšiemu trhu práce.
Druhý najväčší pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku pripísali podnikatelia legislatíve upravujúcej odvody, ktorá zaznamenala pokles o 4,90 % s aktuálnym počtom bodov 143,4. Tento pokles vyplýva z prijatia Zákona o sociálnom poistení. Zvýšenie vymeriavacích základov na platenie poistného zvyšuje náklady podnikateľského sektora a znižuje čistú mzdu pracovníkov zarábajúcich viac ako trojnásobok priemernej mzdy bez adekvátneho zvýšenia plnení zo strany štátu. Najväčším negatívom však je, že vláda chce dodatočné peniaze vyberať od tých, ktorí už dnes platia najviac. Pritom sa nevenuje pozornosť obmedzovaniu výnimiek, prostredníctvom ktorých si môžu platitelia odvodovú povinnosť legálne znížiť alebo sa plateniu odvodov úplne vyhnúť. Ďalšie obavy sú spôsobené neprimeranými zásahmi do druhého piliera dôchodkového sporenia. Dané kroky neprinesú do dôchodkového systému viac solidarity, akurát spravia už teraz zložitý systém ešte zložitejším.
Tretí najväčší pokles zaznamenala legislatíva upravujúca dane, poplatky a investície, ktorá poklesla o 4,17 % na aktuálnu hodnotu 143,7 bodu. Pod tento pokles sa podpísalo najmä zavedenie spotrebnej dane z elektriny, uhlia a zemného plynu pre podnikateľov. Podnikateľov naďalej trápi aj uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom, vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva, úroveň korupcie na úradoch a tiež zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov. Vláda a parlament vysielajú negatívne signály do zahraničia schvaľovaním zákonov, ktoré bránia hospodárskej súťaži (napr.: Zákon o zdravotných poisťovniach) a sú často v rozpore s ústavou a medzinárodnými dohovormi (napr.: Navrhovaný tlačový zákon; Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic).
Naopak, najväčší nárast, o 2,19 % v porovnaní s predošlým štvrťrokom, zaznamenala položka úroveň dopravnej a telekomunikačnej infraštruktúry, ktorá dosiahla aktuálnu bodovú hodnotu 160,7 bodu. Druhou najlepšie hodnotenou položkou IPP v porovnaní s predošlým štvrťrokom je regulácia cezhraničného obchodu, ktorej hodnotenie vzrástlo o 1,77 % na konečnú hodnotu 154,4 bodu. K rastu prispelo prijatie Zákona o eure, ktorý by mal výrazne pomôcť pri procese schvaľovania eura, s čím súvisí možnosť zjednodušenia a zintenzívnenia zahraničného obchodu. Na treťom mieste sa umiestnila položka spoľahlivosť, finančná disciplína obchodných partnerov s nárastom o 0,34 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Súčasná hodnota tejto položky je 136,3 bodu.
Vývoj IPP od roku 2003
Základným obdobím na výpočet IPP bol 1. júl 2001, s referenčnou hodnotou indexu 100 bodov. Respondenti prvý raz hodnotili zmeny v podnikateľskom prostredí za tretí štvrťrok 2001. V súčasnosti PAS publikuje v poradí už dvadsiatu šiestu hodnotu indexu IPP, ktorá zachytáva jeho zmeny v štvrtom štvrťroku 2007. Mapovanie podnikateľského prostredia dáva odpoveď tvorcom hospodárskej politiky, kde je ich snaha pozitívna a kde je vhodné prijať zásadné opatrenia na zlepšenie.
PAS združuje predstaviteľov podnikateľskej sféry na Slovensku, ktorí uprednostňujú celoplošné skvalitňovanie podnikateľského prostredia pred napĺňaním subjektívnych individuálnych a rezortných záujmov. Podnikateľské subjekty združené v PAS sa snažia presadzovať princípy zákonnosti, etickosti, solidárnosti a transparentnosti v podnikaní. Podniky združené v PAS dosahujú ročné tržby na úrovni 367 mld. Sk a zamestnávajú približne 64 tisíc pracovníkov.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
 
 


[1] V 4. štvrťroku 2007 PAS spresnila metodiku výpočtu indexu IPP. Došlo k  úprave váh niektorých sledovaných položiek indexu. Novou metodikou prepočítala PAS hodnoty indexu od 3. štvrťroka 2006 (nástup novej vlády). Výsledkom je drobná zmena číselných hodnôt IPP od 3Q2006.

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 4. 2024

USD 1,069 0,001
CZK 25,242 0,014
GBP 0,859 0,001
HUF 393,350 0,280
CAD 1,463 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS