ČLÁNOK




Globálna kríza sa nevyhla ani Číne
21. októbra 2008

Globálna kríza sa nevyhla ani Číne
 
Po piatich rokoch dvojciferného rastu HDP dochádza k jeho výraznému spomaleniu, v treťom kvartáli na 9%
 
Čínska vláda podnikne kroky, aby oživila realitný trh a pomohla exportérom – v pozadí tejto strohej správy z Pekingu je fakt, že po piatich rokoch dvojciferného rastu HDP dochádza k jeho výraznému spomaleniu, v treťom kvartáli na 9% /v roku 2007 bol tento ukazovateľ na úrovni 11,9%/.
Takýto 9%-ný rastový parameter je ešte nižší v porovnaní s predchádzajúcimi, i tými najpesimistickejšími prognózami.
Doteraz sa zdalo, že čínska ekonomika je imúnna voči globálnej finančnej kríze. Podľa analytikov došlo k spomaleniu rastu hrubého domáceho produktu aj kvôli obmedzeniu výroby čínskych podnikov počas Olympijských hier v záujme zníženia úniku škodlivých emisií do ovzdušia, avšak globálna finančná kríza sa stále rozširuje a prehlbuje, čo má čoraz negatívnejší vplyv na čínsku ekonomiku, hovorí sa v stanovisko čínskeho Národného štatistického úradu.
Osobitne dominujú obavy, že bude zasiahnutý čínsky export, ktorý sa dlhodobo stal hlavným hnacím motorom ekonomického rastu, ale spomalenie v ekonomikách USA a EÚ, teda u hlavných odberateľov, je vážnym rizikom. Ešte počas tohto roka rástol čínsky export na medziročnej báze o 20%, no vzhľadom na krízu vo svete sa systémové opatrenia, vrátane zníženia základnej úrokovej sadzby zdajú byť nevyhnutné, konštatuje sa v analýze Morgan Stanley.
Aj Čína musí začať so systémovým prístupom k oživeniu ekonomického rastu a zabrániť „tvrdému pristátiu“ svojej ekonomiky, dodáva Morgan Stanley.
Medzi prvé kroky majú napríklad patriť  zníženie dane pri predaji nehnuteľností, pre strojárske a textilné spoločnosti, ktoré exportujú svojej výrobky, sa má zvýšiť rabat z dane z pridanej hodnoty.
Rozsah a načasovanie nových opatrení čínskej vlády však nie je stále detailne známe, diskutuje sa stále o tom, aké veľké majú byť rozpočtové stimuly, aby sa nimi odstránili riziká ešte výraznejšieho spomalenia čínskej ekonomiky.
Aj ďalšie ekonomické dáta sú pozoruhodné – priemyselná výroba vzrástla v septembri v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2007 o 11,4%, čo je najpomalšie tempo rastu od roku 2002, avšak maloobchodný predaj sa v septembri  zvýšil o 17,1% – v auguste bol tento ukazovateľ na úrovni 16,8%.
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 4. 2024

USD 1,067 0,004
CZK 25,256 0,019
GBP 0,861 0,003
HUF 393,630 0,270
CAD 1,462 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS