ČLÁNOK
Finančná správa si nechá ohodnotiť spoľahlivosť daňovníkov
4. Január 2018

 Platiť dane načas a v riadnej výške má na Slovensku začať prinášať výhody. Finančná správa totiž v roku 2018 spustí hodnotenie daňových subjektov podľa ich spoľahlivosti. Tým spoľahlivým by sa potom malo dostať špeciálneho prístupu zo strany daňových úradov. Prvýkrát by mal index daňovej spoľahlivosti daňovníkov ohodnotiť v druhej polovici roka 2018, po odovzdaní daňových priznaní za rok 2017.

Index daňovej spoľahlivosti budú vypočítavaný automaticky na základe zhruba štyroch desiatok kritérií. Finančná správa ich konkrétne zatiaľ nezverejnila, chce totiž o nich ešte diskutovať s relevantnými inštitúciami. V pracovnom návrhu majú však byť prednostne zamerané na riadnosť a včasnosť plnenia daňových povinností. Samotný vzorec výpočtu finančná správa zverejňovať ani neplánuje, rozhodujúce kritériá by sa však daňovníci dozvedieť mali. Rovnako si zatiaľ finančná správa nechá aj hodnotenie subjektov pre seba a hodnoty indexu pre jednotlivých daňovníkov zverejňovať nebude.

Čo konkrétne hodnotenie daňovým subjektom prinesie, tak zatiaľ zostáva otázne. “Podľa všetkého čakajú podnikateľov s najlepším hodnotením odmeny za riadne plnenie si daňových povinností. Pre spoľahlivých podnikateľov to môže znamenať napríklad uprednostnenie miestneho zisťovania pred daňovou kontrolou, nižšiu periodicitu daňových kontrol, predĺženie lehôt v prospech daňovníka či skoršie vrátenie nadmerného odpočtu DPH. To sú pre firmy rozhodne pozitívne správy,” uviedla daňová partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Slovensko Silvia Hallová.

KURZY

16. 2. 2018

USD 1,246 0,003
CZK 25,340 0,030
GBP 0,888 0,001
HUF 311,280 0,400
CAD 1,559 0,002

SPOLUPRÁCA