ČLÁNOK
EK napomína Maďarsko kvôli privatizačnému zákonu
7. Október 2007

EK napomína Maďarsko kvôli privatizačnému zákonu


 


Rakúska spoločnosť ÖMV ponúkla 32 000 forintov za jednu akciu MOL-u, čo znamená, že aktíva tejto maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti sú ohodnotené celkovou čiastkou 14 miliárd eur.


 


 Eurokomisár pre spoločný trh Charlie McCreevy varoval, že ak Maďarsko príjme zákon, ktorý sa často označuje ako „Lex Mol“, dôjde k významnému pritvrdeniu regulačných pravidiel v súvislosti s prevzatím spoločností, ktoré majú strategický význam.


Maďarsko stále trvá na tom, že pripravovaný zákon, ktorý sa má ratifikovať už tento týždeň,  neodporuje pravidlám EÚ. Minister hospodárstva a dopravy János Kóka pre Financial Times uviedol, že privatizačný zákon nie je ochranou pred zahraničnými investormi, má však Maďarsko chrániť pred ich nelegálnymi požiadavkami.


Ako je známe, rakúska spoločnosť ÖMV ponúkla 32 000 forintov za jednu akciu MOL-u, čo znamená, že aktíva tejto maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti sú ohodnotené celkovou čiastkou 14 miliárd eur.


Maďarsko bude naďalej čeliť súdnemu konaniu, ak nezosúladí svoj zákon o privatizácii s legislatívou Európskej únie (EÚ). Eurokomisár Charlie McCreevy informoval maďarskú vládu, že ak jej kroky alebo v súčasnosti skúmaná legislatíva znamenajú prekážku pre ekonomické subjekty z iných členských štátov pri prevzatí podielu vo firme MOL, potom  odporučí pokračovanie existujúcej žaloby.
Európska komisia (EK) upozornila ešte v decembri 2006 Európsky súdny dvor, že Maďarsko nezosúladilo privatizačný zákon s legislatívou EÚ.


Maďarská strana sa netají tým, že prevzatím MOL-u by stratila, svoje „najatraktívnejšie aktíva“, za ktoré považuje rafinérie tak v Maďarsku, ako aj na Slovensku.


MOL  vlastní  98,4 % akcií skupiny Slovnaft, ktorá  zaznamenala v minulom roku podľa medzinárodných účtovných štandardov (IFRS) čistý zisk na úrovni 6,272 miliárd Sk. 


 


 
KURZY

16. 2. 2018

USD 1,246 0,003
CZK 25,340 0,030
GBP 0,888 0,001
HUF 311,280 0,400
CAD 1,559 0,002

SPOLUPRÁCA