ČLÁNOK


,

Čoho sa boja lekárnici?
13. decembra 2004

Lekárnici sú v poslednom období v pohotovosti. Znova sa čosi deje okolo lekární a distribúcie liekov. Na trh vstúpila spoločnosť Mirakl Pharma. Tentoraz sa avšak nekričí – ak nezaplatíte dlhy skrachujeme, zanikneme, tentoraz sa skoro mlčí o tom, že ide o biznis, o miliardy korún. Aj keď vždy ide o službu občanovi, ale iba ak zaplatí.

V poslednom období, tesne pred začiatkom účinnosti zákona 140 Z. z. o lieku sa finančná skupina Penta, ktorá stojí za spoločnosťou Mirakl Pharma, vôbec nie je nováčikom na zdravotníckom trhu – veď už vlastní zdravotné poisťovne a má záujem o zdravotnícke zariadenia – a v súčasnosti oslovila asi sedemdesiat percent lekárnikov s ponukou a kúpnou zmluvou. V distribučnej spoločnosti Unipharma má takisto istý počet akcií, a tak sa snaží preniknúť aj do oblastí poskytovania lekárenských služieb. To sa však nepáči nielenže Slovenskej lekárenskej komore (Slek), ale už aj druhý najväčší vlastník akcií Unipharmy – generálny riaditeľ Tomislav Jurík „spozornel“.

V lekárnických kruhoch nastal zmätok, obviňovanie, osočovanie, prejavy celej škály emócií až po oslovenie všetkých lekárnikov, aby sa mali na pozore, pretože silné domáce i zahraničné skupiny s domácim či zahraničným kapitálom sa pokúšajú získať rozhodujúci vplyv nad verejnými lekárňami, najmä nad tými, ktorých majiteľmi sú lekárnici, fyzické osoby.

Liberalizáciu v poskytovaní lekárenských služieb považuje Slovenská lekárnická komora za snahu o likvidáciu nezávislého výkonu lekárnického povolania a zániku nezávislých verejných lekární. Nuž, silná káva. Slek sa ústami Petra Mihálika, prezidenta komory, dokonca vyjadruje o budúcich nekalých praktikách konkurencie.

Nuž, aby bol jasné. Napríklad Unipharma, a.s. distribučná spoločnosť , dvojka na slovenskom trhu má v podtitule Prvá slovenská lekárnická ,a.s. a vznikla už v roku 1992. Lekárnici sú jej akcionármi a majú podiel na zisku. Nie je síce pravda, že Unipharma vlastní lekárne, ale ak sa lekárnici boja konkurencie, ak sa obávajú vstupu finančných skupín a zahraničného kapitálu na trh, mám otázku: „A čo ste robili doteraz?“ Prečo ste nevyužili šancu, neurobili reťazce, dohody o cenách, službách, ktoré vám tak ležia na srdci? Prečo až teraz kričíte, že sa lekárenstvo snažia ovládnuť finanční dravci? Zákon 140 Z.z., ktorý je už v platnosti a je súčasťou reformného balíka Zajacových zákonov, umožňuje aj právnickým osobám vlastniť lekáreň. A to je najväčšia hrozba pre lekárnikov. Hrozia pacientov, že teraz už naozaj pôjde o biznis. A o čo iné? O službu pacientovi? Tak prečo sa bojíte? Veď v službe pacientovi ste vy najlepší, či nie? To je tá pridaná hodnota, ktorú ponúkate, či nie? Odborné zázemie, znalosti a schopnosti sú vašou výhodou!

„Nepredávajte, pomôžte zachovať nezávislé lekárenstvo na Slovensku,“ oslovuje svojich kolegov prezident Slek P. Mihálik. Nepredávajte, ale naučte sa robiť biznis. A keď to neviete, učte sa to od tých, ktorí to vedia, to je asi odkaz pre všetkých tých, ktorí sa teraz rozhodujú, ako ďalej so svojim malým podnikom.

Penta Group je cez svoju spoločnosť Mirakl Pharma, ak sa jej podarí spojiť koliesko – zdravotná poisťovňa, zdravotnícke zariadenie, distribučná spoločnosť a lekáreň – „nebezpečná“ pre všetkých poskytovateľov služieb v oblasti zdravotníctva. Pretože ak si všetky súčasti zdravotníckeho perpetuum mobile na financie ponechá, zveľadí a bude sa starať o služby aj biznis, dokáže všetkým, že sa to dá. Zarobiť v zdravotníctve a pritom poskytovať aj dobré služby.

Na celej afére okolo budúceho skupovania lekární je zaujímavé aj to, že lekárnici sa už v snahe vidieť iba červené súkno pred očami, pozerajú aj na iné spoločnosti ako na finančných dravcov a napríklad distribučnú spoločnosť Phoenix, považujú za Mirakl. Firma Phoenix sa na nastávajúce obdobie pripravila. Reštrukturalizácia a konsolidácia spoločnosti Fides sa udiala bez veľkých fanfár, distribučná spoločnosť funguje ďalej, je stálou jednotkou na trhu a pôsobí pod značkou Phoenix. Pre lekárne, ktoré neskupuje, chce byť naďalej spoľahlivým a stabilným partnerom.

Tým, že sa spojila s medzinárodne silnou spoločnosťou dala všetkým jasný signál, že chce byť stálicou na trhu. Konsolidácia na trhu je vždy predpoklad pre zlepšenie služieb. Skúsme sa zamyslieť nad tým, aká by bola situácia v SR, keby sa neskonsolidovali banky? Verili by ste im, zverili by ste im svoje peniaze?

Ak sa teda v lekárenstve niečo deje, treba sa na celú situáciu pozerať práve z tohto pohľadu. Kto, čo a prečo to robí?

A povedzme si pravdu, všetkým ide okrem služby občanovi aj o to, aby si prerozdelili pätnásť miliárd korún, ktoré sa točia v liekoch na Slovensku. Kto bude lepší, vyhrá.

<


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 4. 2024

USD 1,067 0,004
CZK 25,256 0,019
GBP 0,861 0,003
HUF 393,630 0,270
CAD 1,462 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS